Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Przemienniki częstotliwości od strony praktycznej

  • Perypetie z przekaźnikiem bezpieczeństwa -cz 2
    2017.02.20
    Perypetie z przekaźnikiem bezpieczeństwa -cz 2

    Kolejna historia o module bezpieczeństwa z rodziny XPS. Tym razem XPS-AF - jest on prostszy od opisanego wcześniej ATE. Dokumentacja jest dostępna pod linkiem http://docs-europe.electrocomponents.com/webdocs/00bd/0900766b800bd1a6.pdf . Także w tym urządzemiu wyjścia są zdwojone dla zapewnienia niezawodnego wyłączenia. Oczywiście oba wewnętrzne przekaźniki wyjściowe powinny pracować równocześnie - jest to istotą redundancji.

  • Perypetie z przekaźnikiem bezpieczeństwa -praktyka elektryka
    2017.02.06
    Perypetie z przekaźnikiem bezpieczeństwa -praktyka elektryka

    Ostatnio dostałem zgłoszenie, że maszyna (dość prosta obrabiarka CNC) nie daje się załączyć. Gdy przybyłem na miejsce, problem był już zlokalizowany: z przekaźnika Schneider XPS ATE 5110 wydobywał się dym o nieprzyjemnym zapachu. Maszyna niezbyt stara, ale już po gwarancji. Po zdjęciu przekaźnika z szyny montażowej okazało się, że plastik obudowy zdążył się stopić. Nie pozostało nic innego, jak zamówić nowy przekaźnik.

  • Regulacja momentu w pętli sprzężenia z enkoderem
    2015.08.03
    Regulacja momentu w pętli sprzężenia z enkoderem

    Jak wiadomo, mechaniczna prostota budowy klatkowego silnika indukcyjnego okupiona jest jego licznymi ograniczeniami. Jedną ze słabych stron tej niezwykle popularnej maszyny jest charakterystyka momentu obrotowego w funkcji prędkości. Jedynym bezpiecznym stanem pracy takiego silnika jest bieg z prędkością bliską synchronicznej. Nadmiernie obciążony silnik po prostu zatrzyma się i uszkodzi, o ile nie zdąży zadziałać zabezpieczenie. W sytuacjach, gdzie poślizg jest pożądany, np. naciąganie czy nawijanie lin, folii i podobnych materiałów, niezbędny jest inny typ silnika, a w prostszych zastosowaniach - cierne sprzęgło przeciążeniowe.

  • Wrzeciono frezarskie - modernizacja
    2015.07.20
    Wrzeciono frezarskie - modernizacja

    Falowniki są przydatne w wielu różnorodnych zastosowaniach. Ale czasami są prawie niezastąpione. Tak jest, gdy potrzebujemy uzyskać obroty silnika powyżej 3000/min. Jest to niezbędne m. in. w maszynach do obróbki drewna - wysoka prędkość freza czy piłki zapewnia równe cięcie, bez zadziorów i pęknięć. Przekładnia pasowa zwiększająca obroty narzędzia stwarza specyficzne problemy - drgania wynikające z dużych momentów bezwładności wirujących części oraz niesymetryczne obciążenie łożysk przez napięte paski. Potrzebny jest prąd o wyższej niż 50Hz częstotliwości do bezpośredniego zasilenia specjalnego silnika. Odpowiedzią techniki na to zapotrzebowanie były w zamierzchłych czasach przetwornice dwumaszynowe (inaczej - elektromaszynowe), które potrafiły zwielokrotnić częstotliwość sieci.

  • Naprawa falownika ELVOVERT VS
    2014.10.02
    Naprawa falownika ELVOVERT VS

    Falownik ELVOVERT VS znalazł zastosowanie w wysokoobrotowej frezarce produkcji czechosłowackiej. Zasila on wrzeciono o mocy 2,2kW napięciem o częstotliwości 300Hz. W szafie wyróżniał się kolorem wśród siermiężnego osprzętu elektrycznego z czasów RWPG. Z pewnością w tamtych czasach był technologicznym "rodzynkiem", a na jego zakup za drogocenne dewizy musiały wydać zgodę najwyższe władze partyjne i państwowe CSRS. Nawet z "kapitalistycznej" perspektywy falowniki nie były wtedy tanie, ale za to solidnie wykonane miały pracować wiele lat, bo nie było jeszcze znane pojęcie "celowego postarzania produktu".

  • Falownik Lenze- moduł wymiennej pamięci EPM..
    2014.05.09
    Falownik Lenze- moduł wymiennej pamięci EPM..

    Jakieś 5 lat temu zainstalowałem w maszynie sitodrukowej falownik Lenze typu TML 0,55kW. Jest to bliźniak SMD, z zewnątrz prawie identyczny, lecz wyposażony w tryb wektorowy, ale za to bez funkcji regulacji PID. TML ma też zaciski B- i B+, choć ich przeznaczenie nie jest opisane w instrukcji. Falownik pracował 5 lat bardzo intensywnie, bo tak chyba należy określić cykl 1,5 sekundy pracy/1,5 sekundy przerwy z obciążeniem mechanicznym o dosyć dużej bezwładności, w tym hamowanie dynamiczne (podnoszenie i opuszczanie ramy o wymiarach 1,5x2m). Ostatnio doszło do uszkodzenia: zaraz po podaniu zasilania falownik wyświetlał CL - ograniczenie prądu - nawet po odłączeniu silnika. Część parametrów samoistnie przyjęła wartości domyślne. Naturalnym odruchem jest załadowanie parametrów fabrycznych Lenze (C02=1), co jednak nie zmienia sytuacji - po podaniu zasilania falownik zgłasza CL. Stąd wniosek o zwarciu wewnętrznym w falowniku, choć nie było ono mierzalne na zaciskach wyjściowych...

  • Objaśnienie do funkcji motopotencjometru - falownik LS iS7
    2014.04.13
    Objaśnienie do funkcji motopotencjometru - falownik LS iS7

    Ostatnio programowałem iS7 napędzający coś w rodzaju magla. Sygnał startu z listwy zaciskowej (zacisk standardowo P1), więc DRV06=1. Prędkość zadawana wirtualnym motopotencjometrem, zatem wejście P2 to Up (IN66=17), a P3 - Down (IN67=18). Motopotencjometr w logice LS nie jest szczególnym źródłem zadawania prędkości, jak wejście napięciowe czy komunikacja cyfrowa - aby sterować motopotencjometrem należy ustawić zadajnik częstotliwości na Keypad1 (albo Keypad2), tzn. DRV07=0. W momencie naciśnięcia wyłącznika BHP oczywiście należy walce jak najszybciej zatrzymać, a więc tryb stopu ustawiłem na hamowanie dynamiczne na granicy możliwości ładowania kondensatora, czyli ADV08=4 (oprócz tego rozłącza się stycznik na zasilaniu falownika). Czasy ACC i DEC ustawione na 10 sekund (DRV03, DRV04)...

  • Falownik do silnika z magnesami stałymi - tak, to możliwe!
    2013.11.13
    Falownik do silnika z magnesami stałymi - tak, to możliwe!
     

    Konserwuję maszyny wyposażone w dmuchawy - wentylatory bocznokanałowe z nietypowymi silnikami 3x250V 4,2kW 11,2A 310Hz - taki silnik oczywiście musi być zasilany przez dedykowaną przetwornicę, która po kilku latach pracy lubi się zepsuć. Jest to urządzenie dostępne tylko w sieci niemieckiego dystrybutora i kosztuje sobie coś około 2500euro+VAT. Nieoryginalnym, lecz z przyczyn ekonomicznych narzucającym się rozwiązaniem, jest zastosowanie falownika, zwłaszcza, że otrzymałem informację, iż ktoś w Polsce dokonał tego z pozytywnym skutkiem. Ze względu na odpowiednie parametry, zbliżone gabaryty oraz bliskość i dobre kontakty z dostawcą wybieram LG LS IG5A 5,5kW. Ma on prąd wyjściowy 12,5A, a więc powinno wystarczyć do tego konkretnego zastosowania, gdzie napięcie wyjściowe należy zaniżyć, kosztem zwiększenia natężenia prądu......

  • Modyfikacje pod falownik -silnika pierścieniowego , silnika Schragego i silnika dwuwirnikowego.
    2013.11.25
    Modyfikacje pod falownik -silnika pierścieniowego , silnika Schragego i silnika dwuwirnikowego.

    Za siódmą górą..., nie, inaczej:

    Dawno, dawno temu, gdzieś w 1994 może roku, poproszono mnie o naprawę maszyny z silnikiem pierścieniowym i opornicą regulacyjną. Problem sprawiały przepalone opory oraz wypalone i nie kontaktujące styki. Kolejne naprawy polegały na przekładaniu i kompletowaniu sprawnych rezystorów i styków tak, aby uzyskać jak największą liczbę działających trójfazowych kompletów. Wreszcie, gdy z dziesięciu biegów pozostała tylko "czwórka" i "ósemka", operator zaczął marudzić. Zapadła dość śmiała na tamte lata decyzja o zastosowaniu regulacji za pomocą falownika. Zakupiony w Łodzi Hitachi doskonale się zaaklimatyzował w maszynie, z tórej metryczki wynikało, że właśnie kończy 50 lat. Modyfikacja silnika polegała na zwarciu trzech szczotek na zaciskach. Ich stan wskazywał na to, że bez wymiany popracują jeszcze jakieś 30 lat. Można było zlutować (albo nagwintować i skręcić) pierścienie, wyrzucając szczotkotrzymacze, ale byłaby to operacja nieodwracalna, a wówczas nie chciałem palić za sobą mostów. Maszyna ma dwa obwody elektryczne: napęd i oświetlenie, i w ciągu kolejnych 15 lat eksploatacji i trzech przenosin miała jedną awarię elektryczną: spaliła się świetlówka.

poprzednia | 1 | 2 |

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?



Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE