Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Przemienniki częstotliwości od strony praktycznej

Naprawa falownika ELVOVERT VS

2014.10.02
Naprawa falownika ELVOVERT VS

Falownik ELVOVERT VS znalazł zastosowanie w wysokoobrotowej frezarce produkcji czechosłowackiej. Zasila on wrzeciono o mocy 2,2kW napięciem o częstotliwości 300Hz. W szafie wyróżniał się kolorem wśród siermiężnego osprzętu elektrycznego z czasów RWPG. Z pewnością w tamtych czasach był technologicznym "rodzynkiem", a na jego zakup za drogocenne dewizy musiały wydać zgodę najwyższe władze partyjne i państwowe CSRS. Nawet z "kapitalistycznej" perspektywy falowniki nie były wtedy tanie, ale za to solidnie wykonane miały pracować wiele lat, bo nie było jeszcze znane pojęcie "celowego postarzania produktu".

 

No i tak sobie pracował ponad ćwierć wieku, aż się zepsuł. Zgasł wyświetlacz stanu pracy, podczas gdy w środku świeciła LED sygnalizująca obecność napięcia DC. Obudowa łatwo się demontuje, a w środku tradycyjny transformator miedź/żelazo/miedź, zasilający obwody logiki i sterowania. Jeden pomiar - i prawie wszystko jasne: przerwa na uzwojeniu pierwotnym. Do ustalenia pozostały napięcia wtórne - gdyż ten transformator miał dwa wtórne uzwojenia. Jeden z kondensatorów filtrujących był na 35V, a drugi - na 50V. Zasiliłem na próbę jedno z wtórnych uzwojeń uszkodzonego transformatora napięciem przemiennym 8V, aby ustalić chociaż proporcje pomiędzy napięciami - ale bez efektu. Musiało nastąpić zwarcie międzyzwojowe, gdyż zasilając jedno z uzwojeń ze źródła 8V - na drugim otrzymywałem zaledwie 3-4V, i podobnie było przy odwrotnym połączeniu - zasilaniu drugiego uzwojenia i pomiarze na pierwszym.

 

Zacząłem więc od drugiego końca - czyli od zbadania, co jest dostępne. Firma INDEL produkuje transformatorki w prawie identycznej obudowie i rastrze wyprowadzeń - moc dostępna w tych gabarytach to około 15W. W seryjnym wykonaniu napięcia wtórne są jednakowe, przez co rozważania nad stosunkiem napięć wyjściowych stały się bezprzedmiotowe - będzie to 1:1. Do ustalenia pozostaje wartość napięcia. Ponieważ w układzie zasilania logiki występuje stabilizator 7808 o napięciu wyjściowym 8V, założyłem, że na wejściu powinien mieć 12V. Sądząc po kondensatorze na 50V, drugie uzwojenie mogło dawać trochę większe napięcie. Akurat miałem transformatorek z odzysku, dający dwa niezależne napięcia 15V. Podłączyłem je w odpowiednie miejsca i nawet trochę się zdziwiłem, gdy falownik wyświetlił "rdY". To było "na sucho", ale po podłączeniu jakiegoś przypadkowego silniczka nic nie wybuchło, a po przestawieniu częstotliwości bazowej i maksymalnej na stosowne wartości silnik zaczął ładnie się obracać.  Zachęcony tym sukcesem zamówiłem transformator TSZZ15/008M 230/2x15V, który po otrzymaniu wlutowałem w płytkę. Falownik ponownie potwierdził gotowość do pracy, a po ustawieniu pierwotnych parametrów rozpoczął pracę ze swoim wysokoobrotowym wrzecionem. Niech służy następne 25 lat!

 

DTR-kę tego modelu znalazłem w sieci - ze względu na epokę jest to oczywiście skan drukowanej instrukcji. Ale nie skan maszynopisu, bo i takie archiwalia zdarza się studiować.


 

 

Zdjęcia przedstawiają falownik w trakcie prób z prowizorycznym zasilaniem oraz po naprawie, z nowym transformatorem.


 


eplusPoszukujesz dobrego  instalatora-  wortal falowniki24.info.pl  poleci odpowiedniego fachowca –zainteresowanych prosimy o kontakt T: 665 470 995


 Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

falowniki24.info.pl/artykuly/art-228.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE