Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Przemienniki częstotliwości od strony praktycznej

Falownik Lenze- moduł wymiennej pamięci EPM..

2014.05.09
Falownik Lenze- moduł wymiennej pamięci EPM..

              Jakieś 5 lat temu zainstalowałem w maszynie sitodrukowej falownik Lenze typu TML 0,55kW. Jest to bliźniak SMD, z zewnątrz prawie identyczny, lecz wyposażony w tryb wektorowy, ale za to bez funkcji regulacji PID. TML ma też zaciski B- i B+, choć ich przeznaczenie nie jest opisane w instrukcji. Falownik pracował 5 lat bardzo intensywnie, bo tak chyba należy określić cykl 1,5 sekundy pracy/1,5 sekundy przerwy z obciążeniem mechanicznym o dosyć dużej bezwładności, w tym hamowanie dynamiczne (podnoszenie i opuszczanie ramy o wymiarach 1,5x2m). Ostatnio doszło do uszkodzenia: zaraz po podaniu zasilania falownik wyświetlał CL - ograniczenie prądu - nawet po odłączeniu silnika. Część parametrów samoistnie przyjęła wartości domyślne. Naturalnym odruchem jest załadowanie parametrów fabrycznych Lenze (C02=1), co jednak nie zmienia sytuacji - po podaniu zasilania falownik zgłasza CL. Stąd wniosek o zwarciu wewnętrznym w falowniku, choć nie było ono mierzalne na zaciskach wyjściowych.


Zainstalowałem więc i uruchomiłem nowy Lenze SMD 0,55kW, a zepsuty TML poszedł do badań. Od dawna intrygował mnie moduł wymiennej pamięci EPM  - postanowiłem go bliżej zbadać. Bez modułu EPM falownik wyświetla FI, a więc zgodnie z instrukcją (błąd modułu), stąd wniosek, że moduł jest przez falownik widziany. Po wyjęciu kostki pamięci z plastikowej obudowy zobaczyłem 8-nóżkową pamięć montowaną powierzchniowo (smd, zbieżność skrótów przypadkowa). Napis Atmel 24C..., a dalej nieczytelne, ale wskazuje to na pamięć z rodziny 24C01, 24C02 itd. Miałem akurat 24C08 w obudowie DIL8, dlatego przylutowałem ją "na pająka" do gniazda EPM. Falownik po załączeniu wyśwetlił CF (kaszanka w pamięci), ale po przeprowadzeniu inicjalizacji pięknie wystartował. Można było konfigurować parametry programu, a dołączony silnik potwierdzał generowanie napięć wyjściowych, zanik zasilania nie powodował utraty parametrów. W ten sposób wstępna diagnoza szczęśliwie okazała się błędna.


Po tym sukcesie poszukałem 24C08 w wersji smd i wlutowałem ją wprost na płytce falownika w miejsce usuniętego złącza EPM. Są tam ścieżki w odpowiednim rozstawie tak, jak gdyby była to jedna z opcji produkcyjnych. Nie mogłem naprawić oryginalnego EPM, gdyż jego obudowa uległa niestety dekompozycji podczas oględzin. Z doświadczenia wiem, że zastosowanie pamięci o większej pojemności z rodziny 24CXX w miejsce mniejszej nie sprawia żadnych problemów. 24C04 potrafi pomieścić dane analogowe 100 kanałów telewizyjnych, stąd przypuszczałem, że do tak prostego falownika 24C08 na pewno wystarczy - i chyba zgadłem. Odczytałem też za pomocą prymitywnego programatora zawartość pamięci DIL8 zaprogramowanej przez falownik oraz wyjętej z wadliwego modułu. Ciekawostka - w obu na bajtach pierwszego wiersza występuje zapisane w kodzie ASCII słowo "DEFAULTS", natomast samych parametrów nie zlokalizowałem w jakimś domyślnym porządku, kolejne bajty nie reprezentują parametrów z listy. Oczywiście gdyby ktoś się uparł, to można skopiować pamięć wyjętą z falownika, założyć ponownie, zmienić jeden z parametrów i po powtórnym odczycie zaobserwować, która komórka zmieni stan - mogłoby się zdarzyć, że więcej, niż jedna, gdyż parametry mogą być dla pewności zapisywane dwukrotnie w różnych miejscach, może też być zapisywana suma kontrolna.


Dużo prościej byłoby po prostu podmienić kostkę EPM, ale nie dysponowałem zapasową, a nie chciałem ryzykować uszkodzenia modułu pochodzącego z innego falownika. Jednak najważniejsze, aby nie ulec sugestii uszkodzenia modułu IGBT.

 

 

 

Na zdjęciach: TML pracujący z zewnętrzną pamięcią jeszcze w wersji prowizorycznej oraz z pamięcią smd przed zaprogramowaniem - z komunikatem CF.


eplus


Poszukujesz dobrego  instalatora-  wortal falowniki24.info.pl  poleci odpowiedniego fachowca –zainteresowanych prosimy o kontakt T: 665 470 995

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
falowniki24.info.pl/artykuly/art-228.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE