Nasz poprzedni artykuł dotyczył sposobu montażu i konfiguracji modułu rozszerzającego funkcje sterowników PLC LG serii XGB o możliwość obsługi sygnałów analogowych. Na przykładzie modułu opcjonalnego XBO-AH02A pokazany został krok po kroku sposób postępowania podczas konfigurowania obsługi wejść/wyjść analogowych w oprogramowaniu XG5000. Dysponując już skonfigurowanym modułem analogowym możemy przejść do jego praktycznego wykorzystania w programie sterownika PLC i na tym właśnie się dzisiaj skupimy.
Dla sterowników serii XGB firmy LG / LS dostępnych jest wiele modułów rozszerzających m.in. moduły rozszerzające ilości wejść / wyjść cyfrowych, moduły pamięci, zegara czasu rzeczywistego, moduły komunikacyjne oraz moduły wejść / wyjść analogowych. W tym artykule szczególna uwaga zostanie poświęcona ostatniej grupie modułów to jest tym, które pozwalają na przetwarzanie przez sterownik PLC sygnałów analogowych. Dla serii sterowników XGB firma LG/LS przygotowała kilkanaście wersji modułów specjalnych różniących się między innymi ilością wejść / wyjść analogowych, ich rodzajem (prąd / napięcie) oraz sposobem podłączenia do sterownika. Na potrzeby tego artykułu wykorzystamy opcjonalny moduł XBO-AH02A montowany w dedykowanym slocie znajdującym się na obudowie sterownika.
Kompaktowe sterowniki serwonapędów serii XDL firmy LG / LS zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnym ograniczeniu zajmowanej przez nie przestrzeni w szafie sterowniczej - przykładowo sterownik dedykowany do serwonapędów o mocy 400W zajmuje jedynie szerokość 38mm na listwie montażowej, co jest wynikiem aż o 44% lepszym w stosunku do sterownika poprzedniej serii VS o analogicznej mocy. Podobnie ma się sytuacja z pozostałymi modelami serii sterowników XDL.
Znając już podstawy programowania sterowników PLC zawarte w poprzednich częściach naszego kursu, umiejąc wykorzystywać dostępne w nich timery oraz liczniki możemy przejść do bardziej wymagających, lecz zarazem mogących być wykorzystanymi w praktyce zagadnieniami sterowania falowników za pomocą programowalnych sterowników logicznych firmy LG/LS serii XGB.
Po lekturze wcześniejszych części naszego mini kursu programowania sterowników PLC, znane powinny już być podstawowe techniki programowania sterowników PLC, wykorzystanie funkcji logicznych, czasowych oraz licznikowych. Teraz nadeszła pora, aby zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce i napisać kilka prostych programów, wykorzystujących poznane funkcje.
Firma LG / LS wprowadziła do swojej oferty nową serię falowników ogólnego zastosowania, które mają wypełnić lukę pomiędzy przemiennikami iS7, a iG5A. Seria S100 łączy zalety serii iS7 z cenami zbliżonymi do serii iG5A. Z najważniejszych cech urządzeń serii S100 należy w pierwszej kolejności wymienić skalarny oraz wektorowy tryb sterowania, kompaktową budowę oraz możliwość montażu jeden przy drugim, możliwość realizacji prostych funkcji sterownika PLC oraz możliwość rozszerzenia jego funkcjonalności za pomocą szeregu kart rozszerzających.
Zanim doszło do wyprodukowania pierwszego silnika elektrycznego warto zwrócić uwagę na 3 rzeczy, które zostały odkryte lub wynalezione, bez których silniki nie mogły by powstać. Pierwszą z nich jest wynalezienie baterii (ogniwa galwaicznego) generującego prąd przez Allessandro Voltę w 1800 roku. Ogniwo zostało zbudowane ze srebrnych i cynkowych elektrod oraz elektrolitu w postaci wody morskiej. Drugim bardzo ważnym odkryciem było generowanie pola magnetycznego od prądu elektrcznego przez Hansa Christiana Oersted'a w 1820, a trzecim wynalazenie elektromagnesu w 1825 przez Williama Sturgeon'a.
Kilka dni temu na naszym portalu pojawił się artykuł przedstawiający sposób podłączenia zadajnika panelowego ZAD1-ECO do falownika Siemens Sinamics V20, teraz przyszła pora na kolejny artykuł z tej serii, który będzie przedstawiał sposób podłączenia wspomnianego zadajnika do falownika marki SANYU serii SY6600.
Na portalu falowniki24.info.pl znajdują się już artykuły przedstawiające parametry i właściwości falowników Siemens Sinamics V20 oraz dostępne w nich makra połączeniowe i aplikacyjne - dzisiejszy artykuł będzie w praktyce przedstawiał informacje w nich zawarte. W artykule pokażemy w jaki sposób wykorzystać dostępne w falowniku Siemens V20 makra połączeniowe, aby podłączyć do niego zadajnik panelowy ZAD1-ECO i z jego wykorzystaniem sterować kierunkiem obrotów oraz prędkością podłączonego silnika.
W dzisiejszym artykule skupimy się na instrukcji "MOV" dostępnej w sterownikach PLC serii XGB, która służy do przenoszenia danych pomiędzy poszczególnymi komórkami pamięci, rejestrami sterownika PLC itp.. Do prawidłowego używania tej instrukcji konieczna jest znajomość typów danych wykorzystywanych w sterownikach PLC, dlatego w pierwszej kolejności pokrótce postaram się omówić to zagadnienie.