W ofercie sklepu: SklepFalowniki.pl od kilku dni można znaleźć nowe falowniki serii CM-1F-... przeznaczone do sterowania prędkością obrotową silników 1-fazowych. Falowniki te są warte szczególnej uwagi ze względu na ich znacznie niższa ceną w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń dedykowanych do silników 1-fazowych oraz ze względu na łatwość i szybkość ich uruchomienia - nie wymagają one programowania, zaś do sterowania ich pracą wystarcza jedynie podłączenie najprostszego przełącznika oraz potencjometru.
W poprzednim wpisie dotyczącym 1-fazowych regulatorów Optidrive ODE-2 przedstawiłem sposób konfiguracji regulatorów PI wbudowanych w te urządzenia. Dzisiejszy artykuł będzie również dotyczył regulacji PID w falownikach, jednak tym razem zostanie ona przedstawiona na przykładzie falowników LG serii iC5.
Do tej pory w artykułach z cyklu programowania sterowników PLC firmy LG serii XGB pojawiły się już teksty opisujące konfigurację i komunikację ze sterownikiem PLC za pomocą oprogramowani XG5000, programowanie podstawowych funkcji logicznych sterownika oraz funkcji czasowych. W dzisiejszym artykule zajmiemy się kolejnymi bardzo często wykorzystywanymi w programach na sterowniki PLC funkcjami - jakimi są funkcje zliczające - liczniki.
W artykułach, które dotychczas były dostępne na naszym portalu (Regulacja PID w falownikach - Cześć 1 - Teoria oraz Cześć 2 - Dobór nastaw regulatora) zajmowaliśmy się regulatorami PID od strony teoretycznej. Teraz przyszedł czas by wykorzystać wiedzę zawartą w tamtych artykułach w praktyce. Do tego celu wykorzystamy falownik Optidrive ODE-2, do którego podłączymy przetwornik temperatury APAR AR553, potencjometryczny zadajnik prądowy CP-02 oraz zasilany 1-fazowo wentylator Ferono FDA250E4/S-A. Będziemy chcieli, aby nasz układ pozwalał na utrzymanie stałej temperatury nastawionej za pomocą zadajnika prądowego CP-02 poprzez odpowiednią regulację prędkości obrotowej wentylatora.
Z artykułów dostępnych na naszym portalu zapoznaliśmy się już z możliwościami oferowanymi przez sterowniki PLC LG serii XGB, następnie poznaliśmy podstawy obsługi oprogramowania dostarczanego przez producenta tych urządzeń, oraz nauczyliśmy się pisać pierwsze programy relizujące podstawowe funkcje logiczne takie jak: NOT, AND, OR, czy XOR, teraz nadszedł czas aby zająć się możliwościami realizacji zależności czasowych przez te sterowniki - do tego celu wykorzystamy dostępne w pakiecie oprogramowania XG5000 timery.
Firma Invertek Drives dostarcza falowniki serii Optidrive ODE2 dedykowane do sterowania prędkością obrotową silników 1-fazowych. W swojej ofercie posiada między innymi falowniki o stopniu szczelności IP20 z wbudowanym filtrem EMC lub bez niego oraz falowniki IP66. Urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie w wielu aplikacjach przemysłowych, między innymi w przemyśle spożywczym, maszynach pakujących oraz do sterowania pompami i wentylatorami. Dzięki liście parametrów podstawowych zawierającej jedynie 14 pozycji oraz możliwości pracy w znacznej części aplikacji z ustawieniami fabrycznymi - falowniki te cieszą się tak dużą popularnością.
SklepFalowniki.pl wprowadził do swojej oferty przemienniki częstotliwości firmy DELTA Electronics - są to falowniki serii VFD-B, VFD-C2000, VFD-CP2000 oraz VFD-EL. Taka różnorodność dostępnych serii falowników, pozwala z łatwością dobrać optymalne urządzenie potrzeb własnej aplikacji. W dzisiejszym artykule dokładniej przyjrzymy się falownikom serii VFD-C2000 oraz VFD-CP2000 i oferowanym przez nie możliwościom.
W poprzednim artykule zademonstrowałem w jaki sposób zainstalować oprogramowanie narzędziowe XG5000 dostarczane przez firmę LSiS - producenta sterowników PLC serii XGB oraz w jaki sposób z pomocą tego pakietu oprogramowania nawiązać połączenie ze sterownikiem tak by możliwe było jego programowanie, monitorowanie stanu wejść wyjść czy pobieranie programu znajdującego się na sterowniku PLC na komputer PC. Teraz przyszła pora by nauczyć się pisać proste programy dla tego sterownika - na początku będą to proste programy realizujące podstawowe funkcje bramek logicznych.
Częstotliwość pracy w falownikach firmy LG/LS może być zadawana na wiele różnych sposobów. W tym artykule przedstawię najpopularniejsze z nich na przykładzie falownika LG/LS serii iC5. Pokażę jak podłączyć do falownika i jak go zaprogramować by możliwe było zadawanie częstotliwości wyjściowej za pomocą: zadajnika panelowego ZAD-ECO, zadajnika prądowego CP-02 oraz potencjometru.
Seria XGB programowalnych sterowników logicznych produkowanych przez firmę LSIS, jest bezpośrednim następcą bardzo popularnych na naszym rynku sterowników kompaktowych serii MasterK i podobnie jak ona również seria XGB dzięki dużym możliwościom, małym wymiarom i atrakcyjnym cenom ma szansę zdobyć sporą popularność i zająć miejsce podstawowego sterownika PLC wykorzystywanego do sterowania średnio złożonych maszyn i procesów technologicznych. Warto więc już teraz zapoznać się z możliwościami i funkcjami tej serii urządzeń oraz nauczyć się je w pełni wykorzystywać i programować.