Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Zalety stosowania falowników w aplikacjach z wentylatorami i pompami

2013.10.22

Regulacja wydajności wentylatorów i pomp z wykorzystaniem falownika pociąga za sobą wiele korzyści - przede wszystkim finansowych. Do głównych zalet takiego rozwiązania należy zmniejszone zużycie energii elektrycznej oraz w wielu przypadkach brak konieczności stosowania dodatkowych urządzeń sterujących.

 

Jak już zostało wspomniane na początku artykułu dzięki zastosowaniu falowników w aplikacjach „wentylatorowych” i „pompowych” istnieje możliwość ograniczenia zużycia energii elektrycznej, zarówno czynnej jak i biernej. Jest to możliwe między innymi dzięki dużej sprawności energetycznej układu (rzędu 98%) oraz wysokiemu wysokiemu współczynnikowy miocy – cosφ ~ 0,9 - w całym zakresie regulacji. Rozruch napędu dzięki falownikom jest dużo lepszy niż rozruch bezpośredni lub przy wykorzystaniu układu gwiazda-trójkąt. Regulacja obrotów silnika dla pomp i wentylatorów w zakresie: 10 – 100% odbywa się bez jego dodatkowego chłodzenia. Dalej… dzięki wbudowanym regulatorom PID w falownikach następuje dalsze cięcie kosztów - dlatego, że nie ma konieczności stosowania dodatkowych urządzeń automatyki. W falownikach nowej generacji – wbudowany regulator PID to już standard w wyposażeniu.

 

 

Funkcje "Lotny Start" oraz "Uśpienie Falownika"

 

 

Falowniki nowej generacji posiadają również już w standardzie funkcje: „lotny start” oraz „uśpienie falownika”.

 

Dzięki funkcji „lotny start” otrzymuje się bardzo dobrą stabilizację ciśnienia i przepływu - bardzo przydatna w aplikacjach gdzie zatrzymanie układu napędowego trwa długo i realizowana jest wybiegiem. Nie trzeba wtedy czekać aż nastąpi całkowite zatrzymanie silnika, żeby można było go ponownie uruchomić. Falownik dokonuje automatycznej detekcji prędkości obrotowej silnika i zaczyna pracę od odpowiedniej częstotliwości wyjściowej. Funkcja ta przede wszystkim sprawdza się w aplikacjach wentylacyjnych. 

Druga, wcześniej wymieniona funkcja – „uśpienia” falownika przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej, np. w przypadku małego poboru wody pompa pracuje na niskich obrotach, co powoduje jej szybsze zużycie - funkcja „uśpienia” falownika eliminuje ten problem.

 

 

Precyzyjna i łatwa regulacja prędkości silnika

 

 

Następna zaleta w zastosowaniu falowników to bardzo precyzyjna i bardzo łatwa regulacja prędkością silnika. W aplikacjach z pompami dzięki falownikowi eliminuje się tzw. uderzenia (bicia) hydrauliczne i prądowe oraz następuje płynne wprowadzenie pompy do biegu. Dzięki temu również następuje zmniejszenie zużycia mechanicznego urządzeń. Falowniki zapewniają również duży moment rozruchowy nawet do 170% przez 60 sekund przy bardzo małych częstotliwościach rzędu 0,5 - 1Hz.

 

 

Bezpieczeństwo działania układu

 

 

Falowniki zapewniają bezpieczeństwo działania układu napędowego oraz posiadają liczne funkcje zabezpieczenia silnika jak i samego falownika. Są to m.in. funkcje: przeciw przeciążeniu silnika, przeciw zwarciom międzyfazowymi i doziemnymi, przeciw przekroczeniu obrotów silnika, ochrony cieplnej silnika, zabezpieczenia przed zbyt wysokimi napięciami.

 

 

Zalety stosowania falowników w aplikacjach pompowych

 

 

Jeśli chodzi o współpracę falowników z pompami to falowniki są wykorzystywane w systemach wodnych np. utrzymania stałego poziomu w zbiornikach czy utrzymania stałego ciśnienia w systemie. Falowniki mają również zastosowanie przy wydobyciu wody z ujęć głębinowych. Zadaniem falownika tutaj jest regulacja przepływu a realizuje to przez zmianę prędkości wirników pomp. Falowniki są również stosowane przy przesyle wody w sieciach wodociągowych. Jak wspomniałem wcześniej falowniki również są odpowiedzialne za utrzymywanie stałego poziomu w zbiornikach wodnych. Wykorzystywany jest do tego wbudowany w falownikach regulator PID. Jest to bardzo ciekawy temat i będzie opisany w następnym artykule poświęconym regulatorom PID.

 

 

Wykorzystanie falowników w systemach wodnych zmniejsza zużycie energii elektrycznej nawet do 60%. Falowniki utrzymują poziom wody w zbiorniku z dokładnością rzędu 0,01m (woda), a ciśnienie z dokładnością 0,001 MPa. Następne czynniki ekonomiczne: wydłużenie czasu eksploatacji pomp, wydłużenie bezawaryjnego czasu pracy pomp oraz równomierne zużycie pomp. Wymienione tutaj to tylko niektóre czynniki ekonomiczne i zalety stosowania falowników.  

 

 

Praca w przemysłowych sieciach komunikacyjnych

 

 

I jeszcze co nie zostało wymienione w tym artykule a jest bardzo ważne jeśli chodzi o zalety stosowania falowników to, to że jest możliwość zdalnego sterowania i wizualizacji napędu czyli jego nadzorowania. Możliwe jest to przy użyciu komunikacji zewnętrznej (tzw. szeregowej) tj. RS-485, ModBus czy Profibus.

 

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?



Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE