W pewnej przemysłowej naświetlarce laserowej pracuje serwonapęd Kollmorgen Servostar. W wadliwych jednostkach zdarzało mi się już wymieniać kondensatory elektrolityczne, tym razem usterka była inna. Urządzenie nie reagowało na podanie napięcia 24V, wyświetlacz statusu był ciemny. Wewnętrzne napięcia zasilające obwody sterowania wytwarzane są ze wspomnianego źródła 24V za pomocą małej przetwornicy. Jej centralnym elementem okazał się dobrze znany układ UC3843. Dwie dekady temu sterownik z serii UCX84X występował w zasilaczach prawie wszystkich komputerowych monitorów CRT (ten skrót oznacza po prostu kineskop). Aplikacja jest bardzo prosta. Zasilacz startuje, gdy napięcie VCC na sterowniku UC3843 osiągnie około 9V. Odpowiednie końcówki układu to 5 i 7, zasilanie podawane jest przez widoczny na zdjęciach rezystor 1000 omów - R104.W badanym serwonapędzie mam poniżej 8V.
Podejrzewam uszkodzenie układu scalonego, aby to sprawdzić odlutowuję i podnoszę nóżki 5...8. Jednak przyczyną usterki okazuje się upływność diody Zenera D101 zabezpieczającej ten układ. Zakres dopuszczalnych napięć zasilania jest bardzo szeroki, użyłem diody SMD na 27V. Po jej wlutowaniu, oczyszczeniu płyty i ponownym złożeniu serwonapędu działa on prawidłowo.
Instrukcja obsługi i konfiguracja serwonapędu Kollmorgen Servostar znajduje się pod tym linkiem -> INSTRUKCJA KOLLMORGEN SERVOSTAR
eplus
Poszukujesz instalatora falowników , tel :665470995