Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Przemienniki częstotliwości od strony praktycznej

Ustawienie falownika WATT 4S4

2020.07.27
Ustawienie falownika WATT 4S4

Niedawno zostałem zapytany o ustawienia falownika Watt 4S4. Nie znałem wcześniej tego modelu, wyszukiwarki też niewiele pomogły. Dopiero mając go w rękach zauważyłem, że jest klonem dosyć kiedyś popularnego falownika Taian Teco E2, rozprowadzanego przez znaną firmę z Katowic, która wciąż udostępnia polską instrukcję do tego modelu. Programowanie jest proste "do bólu", zaledwie 30 parametrów i 39 stron opisu.
Pierwszy problem - falownik nie reaguje na sygnał REV, a rozwiązanie okazało się banalne. Należało właściwie ustawić parametr FN3, gdyż przy wartości 1 REV oznacza tylko zmianę kierunku, a do pracy konieczny jest dodatkowo sygnał FWD. Aby sygnał REV samodzielnie uruchamiał silnik, należy ustawić 0, jak zaleca fabryka.


Kolejny temat to brak możliwości zadawania prędkości z potencjometru. Po ustawieniu FN11=1 falownik wytwarza maksymalną częstotliwość określoną jako FN6 bez względu na położenie potencjometru. Pomiędzy zaciskami 8 i 10 występuje napięcie 10V, ale wartość wyjściowa nie ulega zmianie nawet przy zwarciu wejścia napięciowego 9 i masy 10. Przełączenie wejścia na tryb prądowy 4-20mA niczego nie zmienia.
Falownik jest zatem uszkodzony. Konieczny jest demontaż - bardzo łatwy - i śledzenie drogi sygnału zadającego prędkość. Wejścia falownika są dla bezpieczeństwa odseparowane od części "gorącej" i zasilane oddzielnym napięciem przez dwa skrajne przewody tasiemki. Sygnały z wejść dwustanowych są przekazywane na stronę wysokonapięciową za pośrednictwem kilku transoptorów. Sygnał analogowy także, ale należy pamiętać, że transoptory mają rozrzut parametrów, nie muszą też być liniowe. Z pomocą przychodzi sprzężenie zwrotne. Wartość odebrana przez mikroprocesor jest przetwarzana na ciąg impulsów PWM (modulacja wypełnienia) i przesyłana poprzez kolejny transoptor z powrotem do wejściowej części izolowanej. Ten przebieg o amplitudzie napięcia odniesienia, w tym przypadku 10V, po uśrednieniu może być porównany z napięciem zadającym, gdyż potencjał masy jest wspólny. Zadania te wykonują układy SMD LM358 (podwójny wzmacniacz operacyjny) i LM393 (podwójny komparator). Tyle teorii, a praktycznie należało miernikiem sprawdzić, gdzie jest przerwa na trasie sygnału. "Przedzwaniając" ścieżki stwierdzam, że tor urywa się gdzieś pod gniazdem programowania. Po jego usunięciu pod spodem znajduję kilka zaśniedziaych ścieżek i przelotek, zapewne skutki pozostałości chemii z procesu produkcyjnego. Po przelutowaniu wątpliwych połączeń falownik nareszcie reaguje - wyświetlacz pokazuje wartości od zera do Fmax. Teraz zauważam następną usterkę - mam duża strefę martwą na początku skali, potem wartość zadana rośnie bardzo powoli, aby pod koniec obrotu gwałtownie wzrosnąć do maksimum. Po dwóch pomiarach i minucie zastanowienia odkrywam, że to nie awaria, a skutek moich poprzednich działań - wejście wciąż pracuje w trybie prądowym. Zmiana stosownego parametru, odłączenie rezystora bocznikowego 250 omów za pomocą mikroprzełącznika pod pokrywką - i wszystko wraca do normy. Na tym naprawa się kończy.

 

 


 

 

fot 1 - części składowe falownika
fot 2 - panel sterowania z zaznaczonym obszarem uszkodzenia
fot 3 - radiator z elementami mocy
 

eplus


Poszukujesz instalatora falowników , tel :665470995
 

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE