TIA Portal – programowanie sterowników PLC Siemensa cz.1
TIA Portal – czyli rozwijając skrót: Totally Integrated Automation Portal – zintegrowana platforma projektowa. Starsze sterowniki PLC programowało się w Step 7 v.5 który służył tylko i wyłącznie do programowania samych sterowników. W TIA Portal mamy jedno oprogramowanie do sterowników, paneli HMI, napędów Sinamics i zarządzania wszystkim. Obecnie najnowszą wersją TIA Portal jest wersja v14.
Interfejs wygląda typowo dla aplikacji przeznaczonych do programowania. Po lewej stronie mamy okno Project Tree czyli drzewo projektu. Są w nim zawarte wszystkie dane dotyczące ustawień sterownika, nazwy zmiennych, nazwy bloków programu itp. W największym środkowym oknie znajduje się kod programu. Po prawej stronie znajduje się okno Instructions, gdzie znajdziemy wszystkie instrukcje których możemy użyć podczas programowania sterownika. Na dole znajdują się informacje o kompilacji programu, jeśli wystąpią jakieś błędy, to w tamtym okienku należy szukać informacji o nich
Oczywiście interfejs można dowolnie zmieniać. Można dzielić ekran, zmieniać położenie okienek i zmieniać ich zawartość.
Okno projektu przedstawione jest w postaci hierarchii, każdy folder ma swoje pod foldery. Jest to niezwykle wygodny sposób przedstawiania zawartości naszego projektu.
Add new device - opcja dzięki której do projektu możemy dołączyć urządzenie takie jak sterownik, panel HMI, napęd. Po wybraniu urządzenia pojawi się ono w drzewku projektu pod postacią folderu. W tym przypadku PLC_1[CPU 1211C DC/DC/DC
Devices & Networks - miejsce gdzie konfigurujemy połączenia pomiędzy urządzeniami w sieci PROFINET i dla każdego urządzenia możemy ustawić parametry. Lista parametrów jest bardzo długa a najważniejsze z nich to np. adres IP na którym będzie można znaleźć konkretne urządzenie w sieci. Klikając na dane urządzenie np. sterownik PLC można ustawić w nim szereg parametrów. W górnej części okna widzimy reprezentację sieci za pomocą zielonego przewodu. Na dole lista parametrów wybranego urządzenia. Do ustawień urządzeń możemy się także dostać bezpośrednio z drzewka projektu klikając na Device configuration.
Online & Diagnostic – Otwiera się okno w którym możemy połączyć się ze sterownikiem za pomocą komputera i kabla ethernetowego. Możemy też ustawić szerwg parametrów takiego połączenia . Ciekawą opcją jest Flash LED dzięki której mamy potwierdzenie poprawnej transmisji danych przez miganie diodą na sterowniku PLC.
Aby poprawnie ustawić transmisję, w obszarze Online Access należy ustawić parametry tak jak na obrazku poniżej. PG/PE Interface to nasza karta sieciowa w komputerze.
Program Blocks – W tym folderze znajdują się wszystkie bloki programu, bloki funkcyjne i bloki danych. Po kliknięciu w Add new block otworzy się okno z wyborem rodzaju bloku:
PLC Tags – tutaj znajdują się tak zwane tagi czyli nazwy opisujące wejścia wyjścia sterownika i jego zmienne systemowe. Wejścia i wyjścia sterownika możemy dowolnie nazywać. W Default Tag Table znajdziemy zmienne systemowe, które często przydają się podczas pisania programu.
Okno programu to największy obszar TIA Portal i znajduje się w nim jak sama nazwa wskazuje program sterownika. Na górze widoczne są ikony wspomagające pisanie programu, pod ikonami widoczne są najczęściej wybierane elementy kodu programu. W tym wypadku program napisany jest w języku LAD
Jak sama nazwa wskazuje znajdują się tutaj instrukcje potrzebne do napisania programu PLC. Pogrupowane są one w kategorie umożliwiające szybkie znalezienie interesującego nas bloku. Aby skorzystać z bloku należy go przeciągnąć na pole pisania programu
W tym artykule omówiliśmy podstawy korzystania z oprogramowania TIA Portal, dzięki którym można pisać programy do sterowników PLC Siemensa. W kolejnych częściach omówimy bardziej szczegółowo niektóre opcje tego środowiska.