Obecnie w tradycyjnych instalacjach domowych zamiast kabli aluminiowych stosuje się kable miedziane. Przy okablowaniu budynku mieszkalnego należy mieć na uwadze, że przewód miedziany o takiej samej obciążalności lub porównywalnej jest o jeden przekrój cieńszy niż przewód aluminiowy.
Jeśli chodzi o instalacje domowe to stosuje się właśnie kable miedziane trój- lub pięciożyłowe. Wiele również zmieniło się w technologii produkcji kabli a konkretnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo instalacji. Obecnie oferowane są na rynku tzw. materiały bezhalogenowe, które przeciwdziałają rozprzestrzenianie się pożaru. Izolacje tych przewodów nie zawierają grupy halogenów m.in. chloru i fluoru, które występują w materiałach PVC. Oprócz tego, że materiały bezhalogenowe przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się pożaru to również odporne są na chemikalia.
W instalacjach fotowoltaicznych stosuje się przede wszystkim kable bezhalogenowe, które posiadają również izolację m.in. odporną na działanie promieni UV i ozon. Należy jeszcze wspomnieć, że przewody te charakteryzuje długa żywotność choćby dlatego, że izolacja tych przewodów jest odporna na różne warunki pogodowe. Przykładowo kable bezhalogenowe mają 32-krotnie dłuższą żywotność niż przewody z izolacją PVC i mogą pracować w zakresie od – 40°C aż do +110°C.
Przekrój przewodów (przy założeniu 3% liniowych spadku napięcia) oblicza się z następującego wzoru:
A= LxP / 3% x U2 x k (mm2)
gdzie:
U – napięcie systemu – 12V lub 24V
L – długość przewodów
P – moc przesyłana (podawana w Watach)
k – przewodność właściwa miedzi i wynika ze wzoru kCu=56 m / Ω x mm2