W niniejszym wpisie opisze rodzaje zabezpieczeń oraz aparaty elektryczne, które chronią obwód elektryczny np. przed zwarciem.
Rodzaje zabezpieczeń, które chronią sieci elektryczne i urządzenia elektryczne do nich podłączone.
zabezpieczenie zwarciowe – dobiera się je w ten sposób aby w przypadku pojawienia się prądu zwarciowego, wyłączenie zasilania następowało zanim wystąpią uszkodzenie cieplne lub mechaniczne w przewodach lub urządzeń elektrycznych. Do urządzeń, które chronią instalacje i urządzenia przed skutkami zwarć elektrycznych to bezpieczniki lub wyłączniki instalacyjne (B, C, D, Z). Oznaczenia wyłącznika określają szybkość zadziałania podczas zwarcia. Różnica polega na tym, że wyłączniki mają różne charakterystyki wyzwalaczy magnetycznych.
zabezpieczenie przeciążeniowe – jego zadanie polega na wyłączeniu zasilania zanim wystąpi niebezpieczeństwo uszkodzenia izolacji czy połączeń w skutek nadmiernego wzrostu temperatury. Urządzenia, które zabezpieczają tylko przed skutkami prądu przeciążeniowego to bezpieczniki topikowe lub wyłączniki wyposażone w wyzwalacze przeciążeniowe.
wyłączniki różnicowoprądowe – zwana potocznie różnicówką. Jego zadanie polega na wyłączeniu zasilania w przypadku porażenia prądem elektrycznym (przy dotyku pośrednim lub bezpośrednim) lub uszkodzeniu izolacji. Jego działanie polega na pomiarze prądu wpływającego przewodami fazowymi i wypływającego przewodem neutralnym i jeśli prąd elektryczny wpływający jest różny od prądu wypływającego z obwodu następuje wyłączenie obwodu.
zabezpieczenie przeciw asymetrii – chroni urządzenia, które są zasilane prądem trójfazowym przed zanikiem jednej z faz.