Energia promieniowania słonecznego zostaje w systemie fotowoltaicznym przetworzona w trzech etapach. W pierwszym etapie – w ogniwie fotowoltaicznym promieniowanie słoneczne zostaje przetworzone na prąd elektryczny (ładunki elektryczne), który zależny jest od chwilowego natężenia promieniowania słonecznego. W drugim etapie – przetwornica impulsowa stabilizuje napięcie wyjściowe. I ostatni etap – przetwornica DC/AC, która zamienia napięcie stałe na napięcie przemienne o określonej częstotliwości i amplitudzie. Dwa ostatnie „bloki” czyli przetwornica impulsowa oraz przetwornica DC/AC praktycznie zawarte są w inwerterze zwanym również falownikiem solarnym.
Inwerter w instalacjach fotowoltaicznych służy do przetwarzania energii elektrycznej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne (napięcie stałe DC) na energię elektryczną (o określonej częstotliwości i amplitudzie prądu przemiennego AC) potrzebnej do zasilania np. urządzeń elektrycznych gospodarstwa domowego czyli napięcia przemiennego 230V. W innych artykułach z zakresu fotowoltaiki, oprócz nazwy inwerter można również spotkać określenia falownik, falownik fotowoltaiczny czy inwerter solarny. W artykule tym nie będziemy wgłębiać się w opisywanie zasady działania inwerterów lub inne zaawansowane tematy związane z nimi, - tylko będziemy starali się przybliżyć ich zarys ogólny tak aby ułatwić czytelnikowi w jego doborze przy ewentualnym jego zakupie w przyszłości.
Systemy fotowoltaiczne o mocach do 40 kW nazwane zostały mikroinstalacjami fotowoltaicznymi. Są to instalacje fotowoltaiczne, które są montowane np. w domach jednorodzinnych czy w biurach. Największą zaletą tych instalacji jest to, że osoby , które chcą zainstalować mikroinstalację np. w wyżej wymienionych obiektach nie muszą posiadać koncesję na produkowanie energii elektrycznej oraz to, że sprzedaż wyprodukowanej energii do sieci energetycznej nie jest działalnością gospodarczą. Co dalej… zainstalowana mikroinstalacja jest zwolniona z wszelkich opłat za przyłączenie do sieci energetycznej a koszty podłączenia licznika energii elektrycznej np. dwukierunkowego ponosi operator sieci energetycznej.
Jeśli już posiadamy tą wiedzę możemy zastanowić się jaki typ instalacji fotowoltaicznej zamontować w naszych domach: wyspową czy sieciową. O zaletach i również wadach tych instalacji opisuje ten artykuł.
Jak wiadomo instalacja fotowoltaiczna (elektrownia fotowoltaiczna) składa się z modułów fotowoltaicznych, regulatora ładowania, akumulatora i inwertera. W tym artykule zajmiemy się tylko pierwszym z wymienionych elementów instalacji fotowoltaicznej a mianowicie modułami fotowoltaicznymi zwanymi również modułami PV. Dzisiaj decydując się na budowę systemu fotowoltaicznego np. w domach jednorodzinnych trudno jest zdecydować się na jakiś konkretny model paneli fotowoltaicznych choćby z racji tego, że obecnie na rynku jest wiele ich producentów, którzy oferują różne technologie. Dlatego właśnie spróbujemy przybliżyć charakterystykę paneli PV, żeby mieć wiedzę o nich np. przy ich kupnie i zanim zainstalujemy je na naszym dachu.