W nowej ustawie o odnawialnych źródłach energii uchwalonej dnia 20 lutego 2015 polski sejm dodał poprawkę, która spowoduje że inwestowanie w mikroinstalacje źródeł odnawialnych stanie się bardziej opłacalne niż dotychczas. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta RP. Przewidywany termin wejścia w życie nowych przepisów to styczeń 2016 roku. Mianem mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii określamy źródła o mocy zainstalowanej do 40 kW. Prosumenci czyli osoby produkujące energię na własny użytek będą będą mogli odsprzedać nadmiar energii elektrycznej korzystając z nowych przepisów zakładowi energetycznemu po gwarantowanej stałej cenie przez 15 lat.
W ustawie OZE mowa jest o programie "Prosument" dzięki, któremu można uzyskać dofinansowanie przedsięwzięć obejmujące montaż i zakup nowych mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii na poziome od 20 do 40 % kosztów inwestycji. Kolejne dofinansowanie można uzyskać od banków współpracujących z programem "Prosument" na podstawie kredytu, dają one w sumie z dofinansowaniem z programu "Prosument" pokrycie nawet 100% kosztów inwestycji. Nowa gwarantowana stawka w poprawce do ustawy OZE przewiduje, że za odsprzedaż 1 kWh energii zakładowi prosument otrzyma 0,75 groszy w przypadku sprzedaży energii ze instalacji wiatrowych, wodnych i słonecznych w przypadku instalacji do 3 kW, 65-40 groszy w przypadku instalacji do 10 kW. W przypadku otrzymania energii z Biogazu obowiązują inne stawki w zależności z czego jest uzyskiwany. Wszystkie ceny gwarantowane zostały ujęte w tabelce poniżej.
Żródło : www.money.pl
Do najbardziej popularnych instalacji energii odnawialnej w Polsce należą systemy fotowoltaiczne. Konkurencyjność oraz stale rozwijający się rynek fotowoltaiczny powoduje ciągły spadek cen paneli, inwerterów fotowoltaicznych i osprzętu. Koszt wydajnych ogniw fotowoltaicznych produkujących w okresie największego nasłonecznienia czyli od kwietnia do października koło 1 kWh wynosi od 6 do 8 tyś zł. Pozwalają one wyprodukować codziennie około 5 kW energii, zimą natomiast 1,5 kW. Szacuje się że inwestycje w mikroinstalacje dzięki obowiązującej nowej stawce zwrócą się po 8-10 latach. W poprawce prosumenckiej sejm zagwarantował odkup energii od produkujących energię ze źródeł do 3 kW przez 15 lat.
Tabela przedstawia jakie zyski można osiągnąć z instalacji fotowoltaicznej do 3 kW
Żrodło :Szacunki ekspertów inzynierpv.pl
Niezależnie jednak od rodzaju elektrowni, na jaką się zdecyduje przyszły prosument, żeby móc produkować i odsprzedawać prąd koniecznym będzie podpisanie specjalnej umowy z operatorem systemu. Po jej zawarciu, firma zamontuje układy zabezpieczające i pomiarowo-rozliczeniowe, które umożliwią wprowadzenie energii elektrycznej do sieci.
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki do niedawna zarejestrowanych było zaledwie 100 prosumentów, którzy jednocześnie produkowali prąd i z niego korzystali. . Podsumowując, korzystając z nowych rozwiązań dotowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej oraz dzięki zmianie ustawy OZE na produkcji energii może skorzystać kilka tysięcy prosumentów, a dzięki tej ustawie ich liczba powinna wzrosnąć ze względu na to że opłacalność inwestycji będzie zdecydowanie wyższa.