Energia elektryczna, która została wytworzona w panelach fotowoltaicznych (w okresie nasłonecznienia), a która nie została wykorzystana przez urządzenia odbiorcze (np. telewizor, lodówka) jest magazynowana w akumulatorach w celu jej późniejszego wykorzystania. Dostarczają również energię do odbiorników energii gdy promieniowanie z paneli PV nie jest zbyt wystarczające. Akumulatory te są również wykorzystywane jako awaryjne źródła zasilania gdy nastąpi zanik napięcia z zewnętrznej sieci energetycznej.
Jak wiadomo moduły fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, który jest konieczny do ładowania akumulatorów. Akumulatory nie powinny mieć zbyt małą pojemność ponieważ odbiorniki energii będą w krótkim czasie zużywać energię. Jednocześnie przy małej pojemności akumulatory naładowują się zbyt szybko w momencie gdy słońce cały czas świeci. Także tutaj trzeba odpowiednio dobrać akumulator do systemu fotowoltaicznego. Pojemność jest głównym parametrem określającym akumulatory i zazwyczaj wyrażana jest w jednostce amperogodzinach (Ah). Dobre akumulatory do systemów fotowoltaicznych charakteryzuje m.in. długa żywotność, łatwe ładowanie oraz duży prąd rozładowania.
W instalacjach fotowoltaicznych mają zastosowanie m.in. akumulatory: kwasowo-ołowiowe, niklowo-kadmowe oraz proszkowe. Akumulatory żelowe (do pracy cyklicznej) stosowane są w systemach gdzie bilans energetyczny jest nie wyrównany np. zasilanie oświetleń z paneli PV. Akumulatory AGM (do pracy buforowej) stosowane są w systemach gdzie bilans energetyczny jest wyrównany i gdzie nie przewiduje się głębokich rozładowań akumulatora. Jeśli akumulatory są dobrej jakości to ich żywotność szacuje się do siedmiu lat i dłużej (w zależności od właściwej obsłudze i eksploatacji. Na żywotność akumulatorów ma również wpływ regulator ładowania. Aby zwiększyć żywotność akumulatorów należy bezwzględnie unikać m.in.: głębokich rozładowań, wysokiego napięcia ładowania, małego prądu ładowania oraz wysokich temperatur ładowania.