Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Fotowoltaika

Nowa ustawa o OZE- potencjalne korzyści ze sprzedaży prądu w przydomowych elektrowniach.

2015.03.11
Nowa ustawa o OZE- potencjalne korzyści ze sprzedaży prądu w przydomowych elektrowniach.

W nowej ustawie o odnawialnych źródłach energii uchwalonej dnia 20 lutego 2015 polski sejm dodał poprawkę,  która spowoduje że inwestowanie w mikroinstalacje źródeł odnawialnych stanie się bardziej opłacalne niż dotychczas. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta RP.  Przewidywany termin wejścia w życie nowych przepisów to styczeń 2016 roku. Mianem mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii określamy źródła o mocy zainstalowanej do 40 kW. Prosumenci czyli osoby produkujące energię na własny użytek będą będą mogli odsprzedać nadmiar energii elektrycznej korzystając z nowych przepisów zakładowi energetycznemu po gwarantowanej stałej cenie przez 15 lat.

 

W ustawie OZE mowa jest o programie "Prosument" dzięki, któremu można uzyskać  dofinansowanie przedsięwzięć obejmujące montaż i zakup nowych mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii na poziome od 20 do 40 % kosztów inwestycji. Kolejne dofinansowanie można uzyskać od banków współpracujących z programem "Prosument" na podstawie kredytu, dają one w sumie z dofinansowaniem z programu "Prosument" pokrycie nawet 100% kosztów inwestycji. Nowa gwarantowana stawka w poprawce do ustawy OZE przewiduje, że za odsprzedaż 1 kWh energii zakładowi prosument otrzyma 0,75 groszy w przypadku sprzedaży energii ze instalacji wiatrowych, wodnych i słonecznych w przypadku instalacji do 3 kW, 65-40 groszy w przypadku instalacji do 10 kW. W przypadku otrzymania energii z Biogazu obowiązują inne stawki w zależności z czego jest uzyskiwany. Wszystkie ceny gwarantowane zostały ujęte w tabelce poniżej.

 

 

 


Żródło : www.money.pl


Do najbardziej popularnych instalacji energii odnawialnej w Polsce należą systemy fotowoltaiczne. Konkurencyjność oraz stale rozwijający się rynek fotowoltaiczny powoduje ciągły spadek cen paneli, inwerterów fotowoltaicznych i osprzętu. Koszt wydajnych ogniw fotowoltaicznych produkujących w okresie największego nasłonecznienia czyli od kwietnia do października koło 1 kWh wynosi od 6 do 8 tyś zł. Pozwalają one wyprodukować codziennie około 5 kW energii, zimą natomiast 1,5 kW. Szacuje się że inwestycje w mikroinstalacje dzięki obowiązującej nowej stawce zwrócą się po 8-10 latach. W poprawce prosumenckiej sejm zagwarantował odkup energii od produkujących energię ze źródeł do 3 kW przez 15 lat.


Tabela przedstawia jakie zyski można osiągnąć z instalacji fotowoltaicznej do 3 kW

 

 


Żrodło :Szacunki ekspertów inzynierpv.pl


 

Niezależnie jednak od rodzaju elektrowni, na jaką się zdecyduje przyszły prosument,  żeby móc produkować i odsprzedawać prąd koniecznym będzie podpisanie specjalnej umowy z operatorem systemu. Po jej zawarciu, firma zamontuje układy zabezpieczające i pomiarowo-rozliczeniowe, które umożliwią wprowadzenie energii elektrycznej do sieci.

 

 

fotowoltaika

 

 

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki do niedawna zarejestrowanych było zaledwie 100 prosumentów, którzy jednocześnie produkowali prąd i z niego korzystali. . Podsumowując, korzystając z nowych rozwiązań dotowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej oraz dzięki zmianie ustawy OZE na produkcji energii może skorzystać kilka tysięcy prosumentów, a dzięki tej ustawie ich liczba powinna wzrosnąć ze względu na to że opłacalność inwestycji będzie zdecydowanie wyższa.

 

 

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE