Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Fotowoltaika

Układy nadążne za słońcem - Tracking systems

2014.12.08
Układy nadążne za słońcem - Tracking systems

Dzięki właśnie takiemu układowi ilość pochłoniętej energii przez panele fotowoltaiczne jest większa niż energia pochłonięta przez ułożenie tradycyjne paneli np. na dachu. System nadążny steruje ruchem paneli słonecznych w dwóch płaszczyznach w taki sposób aby ilość promieniowania słonecznego padające prostopadle na panele fotowoltaiczne była jak największa. Działa to w ten sposób, że czujniki umieszczone w układzie nadążnym wykrywają najjaśniejszy punkt na niebie i układ podąża za nim.

 

Układ nadążny posiada dwie pary czujników (mierzą natężenie oświetlenia) z których jedna para odpowiedzialna jest za ruch w pionie natomiast druga w poziomie. Jest to tzw. układ nadążający za słońcem dwuosiowy. Układ sterujący układu nadążnego reguluje pracą silników wykonawczych, które poruszają panele fotowoltaiczne i ustawiają w danym kierunku.

 

W okresie letnim powierzchnia paneli fotowoltaicznych, która jest ustawiona prostopadle do kierunku padania promieni słonecznych absorbuje 50% więcej energii promieniowania słonecznego niż powierzchnia ustawiona horyzontalnie. W zimie natomiast położenie taki daje 3-krotnie więcej energii.

 

Opisane powyżej sterowanie nadążne posiada również wadę, ponieważ w okresie np. długotrwałego zachmurzenia pojawiają się zakłócenia oświetlenia czujników i układ nadążny może działać nieprecyzyjnie. Dlatego stosuje się również inną metodę sterowania, która jest oparta na obliczeniach astronomicznych. Na tych obliczeniach określa się pozycję słońca. I nawet jeśli zachmurzenie jest długotrwałe to panele podążają za słońcem i jeśli zachmurzenie zniknie to wtedy panele ustawione są maksymalnie w kierunku słońca.

 

Oczywiście w każdym pojedynczym przypadku instalacji potrzebna jest analiza ekonomiczna czy koszty układu nadążnego zostaną zrekompensowane przez produkcję energii.

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE