Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Fotowoltaika

Słownik

2014.09.01
Słownik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A

 

Akumulator (do instalacji fotowoltaicznych) – służy do magazynowania i „przechowywania” energii elektrycznej wytworzonej w modułach fotowoltaicznych. Energia elektryczna zgromadzona w akumulatorach jest zużywana przez odbiorniki energii np. w gospodarstwie domowym w przypadku braku zasilania z sieci energii elektrycznej lub gdy promieniowanie słoneczne jest zbyt słabe aby można było na bieżąco zasilać odbiorniki z modułów fotoelektrycznych.

 

B

 

BIPV – Systemy zintegrowane z budynkiem (Building Intergrated Photovoltaics). Inne określenia to system BIPV lub instalacje BIPV. Jest to zastępowanie tradycyjnych materiałów budowlanych (dachówki, fasady, okna) elementami fotowoltaicznymi. Dzięki temu można zmniejszyć koszty instalacji systemu i konstrukcji (np. zamiast tradycyjne dachówki można wykorzystać dachówki z elementami fotowoltaicznymi). Po drugie można zoptymalizować wykorzystywaną przestrzeń, - oznacza to, że instalacja systemu BIPV nie zajmuje dodatkowej przestrzeni (zwłaszcza powierzchnia dachu).

 

F

 

Falownik – czytaj: inwerter solarny

 

Fotowoltaika – jest to dziedzina, która zajmuje się przetwarzaniem energii z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Mimo iż są nadal wysokie koszty wytwarzania energii ze światła słonecznego, fotowoltaika znajduje zastosowanie głównie z powodów ekologicznych i praktycznych. Obecnie fotowoltaika bardzo się rozwija i jest coraz powszechniej stosowana.

 

 

I

 

Inwerter solarny (falownik) – zwany również przekształtnikiem. Najważniejszy element systemu fotowoltaicznego. Przekształca prąd stały wyprodukowany przez panele słoneczne (ogniwa) na prąd przemienny o parametrach sieci publicznej.

 

Inwerter (falownik) wyspowy – zwane również autonomiczny lub off-grid. Pracuje w systemach fotowoltaicznych autonomicznych (które nie są przyłączone do sieci energetycznej) oraz hybrydowych. Podstawowym zadaniem inwertera wyspowego jest przetwarzanie prąd stałego akumulatora na prąd zmienny. W systemie hybrydowym odpowiedzialny jest również za przełączanie na inne źródła zasilania np. na sieć energetyczną w przypadku gdy nie jest wystarczająca ilość energii z akumulatorów lub systemu fotowoltaicznego. Dziś niemal każdy inwerter wyspowy posiada takie funkcję jak: kontrola stanu naładowania baterii w celu zwiększania ich wytrzymałości czy inteligentny system zarządzania energią i obciążeniem.

 

K

 

 

kWp (kWpeak) – moc szczytowa (maksymalna). Zapis ten wprowadzono by nie mylić wielkości fizycznych kW, które dotyczą mocy czynnej systemu PV z mocą w modułach fotowoltaicznych kWp. Nominalna moc kWp modułów (podawanych przez producentów) jest mocą zmierzoną w warunkach STC (Standard Test Conditions) czyli przy nasłonecznieniu 1000W/m2 i temperaturze 25°C. Przykładowo: aby osiągnąć moc nominalna 1 kWp w warunkach STC może być wykorzystany moduł 1 m2 posiadający sprawność 100% (teoretycznie). Jednak w praktyce taka sprawność jest nieosiągalna, -  moduły posiadają sprawność 14-16%.

 

L

 

 

Licznik dwukierunkowy energii elektrycznej – zastosowany w instalacjach fotowoltaicznych zlicza ilość energii (wytworzonej przez system) oddawanej do sieci energetycznej oraz ilość energii pobieranej z sieci.

 

 

M

 

 

Moduł fotowoltaiczny (moduł PV, panel słoneczny) – jest to układ połączony ze sobą szeregowo lub równolegle ogniw fotowoltaicznych. Dla zwiększenia napięcia wyjściowego modułu łączy się ogniwa szeregowo, natomiast dla zwiększenia prądu wyjściowego łączy się ogniwa równolegle. Maksymalna wartość napięcia wytworzonego z jednego ogniwa krzemowego wynosi ok. 0,6V, natomiast moc w granicach od 1 do 2 Watów.

 

MPP –punkt maksymalnej wydajności, mocy maksymalnej (Maximum Power Point) – punkt pracy, w którym moduł fotowoltaiczny  osiąga maksymalną moc. Punkty MPP na charakterystyce prądowo-napięciowej zmieniają się w zależności od warunków nasłonecznienia i temperatury. Należy dodać, że z parametrem MPP wiąże się inny parametr określający jakość ogniwa fotowoltaicznego, a mianowicie – współczynnik wypełnienia.

 

 

O

 

off-grid (system wyspowy, sestem autonomiczny) - system fotowoltaiczny, który w większości przypadków nie jest podłączony do sieci energetycznej, - wtedy system produkuje energię tylko na potrzeby np. gospodarstwa domowego. W czasie nie konsumowania energii jest ona gromadzona w akumulatorach. Systemy wyspowe instalowane są tam gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej lub dostęp ten jest utrudniony. Jeśli system ten jest podłączony do sieci energetycznej to tylko na wejściu inwertera, - oznacza to, że system ten może tylko pobierać energię z sieci energetycznej ale nie może jej oddawać.

 

Ogniwo fotowoltaiczne – zwane również ogniwem słonecznym jest to przyrząd półprzewodnikowy z przynajmniej jednym złączem p-n. Wykonuje się je najczęściej z krzemu, germanu i selenu. W ogniwie fotowoltaicznym następuje przemiana promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Towarzyszy temu zjawisko fotoelektryczne. Przykładowo, - jedno ogniwo fotowoltaiczne wykonane z krystalicznego krzemu daje napięcie ok. 0.5 V. Liczba ogniw połączonych ze sobą szeregowo nazywa się panelem fotowoltaicznym lub modułem solarnym. Moduły te stosowane są od małych kalkulatorów przenośnych aż po elektrownie słoneczne.

 

on-grid – (system podłączony do sieci) – w tym rodzaju systemu fotowoltaicznego nadwyżka energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne może być oddawana (odsprzedawana) do sieci energetycznej. Natomiast w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną czyli jeśli system fotowoltaiczny nie wytwarza wystarczająco dużo energii  na potrzeby np.  gospodarstwa domowego to wtedy deficyt energii elektrycznej pobierany jest z sieci energetycznej. System fotowoltaiczny on-grid nie posiada akumulatora co za tym idzie zmniejsza koszty systemu.

 

 

P

 

Panel fotowoltaiczny – czytaj: moduł fotowoltaiczny

 

R

 

Regulator ładowania akumulatorów – zadaniem tego elementu jest kontrola ładowania i rozładowania baterii akumulatorów. Ponadto kontroluje przepływ energii w całym systemie fotowoltaicznym. Zwiększa żywotność akumulatorów a co za tym idzie zwiększa oszczędność systemu.

 

 

S

 

Sprawność panelu fotowoltaicznego – jest to stosunek mocy elektrycznej wytworzonej przez panel fotowoltaiczny do mocy natężenia promieniowania słonecznego na panel.

 

STC – (standardowe warunki testowania) – to wartość według której dokonuje się pomiarów nominalnej mocy badanego modułu przy następujących warunkach: temperaturze 25°C, nasłonecznieniu (natężenie promieniowania świetlnego) 1000 W/m2 oraz przy masie powietrza AM 1,5 G.

 

String PV – grupa połączonych ze sobą modułów fotowoltaicznych połączonych w jeden ciąg. Moduły łączy się ze sobą szeregowo w celu zwiększenia napięcia wyjściowego panelu fotowoltaicznego.

 

System fotowoltaiczny (solarny) – podstawowymi elementami wchodzącymi skład systemu fotowoltaicznego to: panele fotowoltaiczne, inwerter DC/AC (falownik), bateria akumulatorów, regulator ładowania akumulatorów, licznik prądu, licznik poboru energii do sieci energetycznej oraz odbiorniki prądu przemiennego 230V. Instalacja fotowoltaiczna może być połączona z siecią energetyczną jest to tzw. instalacja on-grid lub może dostarczać energię tylko do sieci elektrycznej domowej (off-grid), nie jest wtedy połączona z siecią energetyczną zewnętrzną.

 

U

 

Układy nadążne za słońcem (Tracking systems) – ogólna zasada działania układu jest taka, że układ do którego zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne „podąża” do punktu największego promieniowania słonecznego w danym czasie. Celem tego jest oczywiście uzyskanie jak największej ilości energii z modułów. Realizowane jest to poprzez czujniki, regulator i układy wykonawcze które posiada układ nadążny.

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?



Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE