Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Forum

odpowiedz na temat
Forum » Falowniki - Funkcje, porady, montaż, serwis, problemy » Mamy problem z falownikiem LG IG5A 4.0 kW.
 • Autor:
 • ~binarny
 • Data dodania:
 • 2014-06-23 12:19:12
 • Lista tematów:
 • 3
 • Ilosc postów:
 • 2
 • W maszynie napędza on silnik 3,0 kW, który poprzez przekładnie pasową napędza układ o pewnej bezwładności, nie jest to duża bezwładność, jednak pewna masa to jest. Wszystkie falowniki ustawiane są tak samo, pracują w trybie wektorowym. Problem pojawia się w niektórych egzemplarzach tylko, i to raz na jakiś czas, więc ciężko mówić o przyczynach. Pojawia się raz na kilka kilkanaście przełączeń, w jednej maszynie częściej w innej wcale.

  Problem wygląda w taki sposób:
  - maszyna pracuje na obrotach w prawo

  - następuje przełączenie na obroty lewe ( przełączenie szybkie, - jeśli użytkownik przełączy najpierw na stop, potem na lewo to nie ma problemów)

  - silnik wtedy hamuje, zatrzymuje się na moment i powinien ruszyć w drugą stronę

  - jednak silnik nie rusza, zaczyna piszczeć szarpać, częstotliwość wacha się w granicach 2-3 Hz i nie chce rosnąć., rośnie natomiast pobierany prąd i moc, ( do wartości 4 – 5 kW) poczym następuje wyłączenie z przeciążenia. ( jest ustawione zabezpieczenie termiczne F50)

  - jeśli użytkownik zauważy to i od razu wyłączy maszynę na stop, a potem od razu znowu w lewo , to wszystko rusza i działa

  Tryb stopu F4 ustawiony jest na 3 – hamowanie na granicy błędu napięcia na szynie DC.

  Problem jest tylko przy gwałtownej zmianie z obrotów prawe na lewe. ( tak jakby gubiło wektor, za bardzo hamowało czy coś) silnik szarpie i nie chce ruszyć.

  Czy to kwestia ustawień ? Czy ten typ tak ma?

  Wiadomo że sytuacja gwałtownej zmiany obrotów nie zdarza się często, ( nawet jest zabroniona w instrukcji maszyny)jednak chciałbym się zabezpieczyć aby u klienta nie pojawił się taki problem, ponieważ nikt nie czyta instrukcji a maszyna powinna być odporna na złą obsługę.
  Może ktoś spotkal sie z czyms takim ?
 • Autor:
 • ~eplus
 • Data dodania:
 • 2014-06-24 23:24:13
 • Lista tematów:
 • 1
 • Ilosc postów:
 • 232
 • Nie spotkałem się z takim problemem, choć widziałem inny falownik, który w trybie wektorowym miał problem ze startem. W trybie skalarnym zwykle jest mniej tego typu problemów - kosztem oczywiście mniejszego momentu.
  Z doświadczenia wiem, że hamowanie do stopu na granicy błędu szyny DC nie zawsze jest optymalne - czasem szybsze jest hamowanie z czasem dec 0,3 cy 0,4 sekundy dobranym tak, aby nie występował błąd. Nie wiem, czy w tym wypadku tryb stopu ma znaczenie - falownik jest wciąż w trybie biegu. Natomiast jeśli da się stop i przeciwny kierunek, to w trybie wektorowym następuje na początku rozruchu faza wzbudzania w czasie 0,1...1 sekundy (zatrzymany silnik wtedy jeszcze ni startuje, tylko charakterystycznie piszczy), co zapewne przy biegnącym silniku przyczynia się do jego wyhamowania. Być może problem da się usunąć przez zastosowanie rezystora hamującego - warto byłoby spróbować. Rozumiem, że praca skalarna nie wchodzi w grę, więc może da się zmodyfikować układ sterowania przez dodanie przekaźnika czasowego, który wymusi chwilowy sygnał stop. Jeśli sterowanie jest na dwóch wejściach typu P1 bieg, P2 lewo/prawo, to wystarczy chyba zmienić to na P1 prawo, P2 lewo i zastosować przełącznik z neutralnym położeniem środkowym - wtedy nie da się zmienić kierunku bez stopu. Można też użyć styku wyjściowego przekaźnika, gdzie wyjście przekaźnikowe zaprogramujemy na "bieg". Stosując sterowanie impulsowe ("trójprzewodowe" albo z klasycznym przekaźnikiem) i dając styk NC w szereg z przyciskiem startu uniemożliwimy rozruch w czasie biegu, natomiast podtrzymanie sygnału biegu ma oczywiście omijać ten styk i działać stale.
odpowiedz na temat

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE