Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Podłączenie przetwornika temperatury Apar do falownika LG/LS M100

2022.07.04
Podłączenie przetwornika temperatury Apar do falownika LG/LS M100

 

W dzisiejszym artykule przedstawię jak jak podłączyć przetwornik temperatury do falownika LG/LS serii M100. Wykorzystany został przetwornik temperatury Apar AR553 w wersji z wyjściem napięciowym 0-10V.

 

 

Model AR553 dostępny jest w trzech wariantach wykonania obudowy: wersji standardowej, wersji z wbudowanym wyświetlaczem LCD oraz w wersji kanałowej z sondą w rurce ze stali nierdzewnej. Apar AR553 oferuje zakres pomiarowy od -30 do +80 st. Celsjusza lub od -50 do +120 st. dla wariantu z zewnętrzną sondą pomiarową. Fabrycznie zaprogramowany zakres przetwarzania wynosi od -30 do +60 stopni Celsjusza, jednak jest on dowolnie programowalny w cały zakresie pomiarowym przetwornika. W zależności od wersji przetwornika sygnałem wyjściowym może być sygnał prądowy 4..20mA, sygnał napięciowy 0..10V lub sygnał cyfrowy przez interfejs RS-485.

 

Falowniki LG/LS serii M100 są doskonale znane i cenione w świecie automatyki, więc nie będę po raz kolejny opisywał jego właściwości. Dodam tylko że do testów wykorzystaliśmy falownik zasilany 1F 230V, który na wyjściu oferuje zasilanie 3F 3x230V. Warto przypomnieć że dla falowników zasilanych z jednej fazy, silnik musimy połączyć w trójkąt.

Kolejnym etapem jest prawidłowo połączyć ze sobą trzy urządzenia: falownik, przetwornik, oraz silnik. Musimy ustawić wejście analogowe napięciowe falownika V1 jako źródło zadawania częstotliwości. Takie podłączenie sprawi że po uruchomieniu falownika, częstotliwość będzie proporcjonalna do napięcia, z kolei ten do temperatury jaką odczyta przetwornik. Oznacza to że wraz ze wzrostem temperatury, nastąpi wzrost częstotliwości, a co za tym idzie wzrośnie również prędkość obrotowa silnika.

 

 

Kolejność podłączenie całego układu z przetwornikiem temperatury:

 

 

 • doprowadzić zasilanie do falownika,

 • podłączyć przetwornik do odpowiednich zacisków falownika. Podłączamy do wejścia napięciowego „V1”, musimy również zapewnić zasilanie przetwornika dlatego wykorzystamy zacisk „24”V, oraz oczywiście musimy zapewnić wspólną masę, którą znajduję się pod zaciskiem „CM”.

    •  

 • W kolejnym kroku należy zmienić parametry falownika tak aby nastawa częstotliwości sterowana była za pomocą wejścia napięciowego „V1”. Dlatego parametr „Frq” ustawiamy na wartość „3”. Sterowanie start/stop poprzez klawiaturę falownika umożliwi nam ustawienie parametru „drv” czyli tryb sterowania napędem – na wartość „0”.
   

 • Teraz przechodzimy do listwy zaciskowej przetwornika i zgodnie ze schematem podłączamy przewody:

  • 1 – wyjście napięciowe do zacisku „V1” falownika

  • 2-3 – robimy zworkę ponieważ jest to wspólna masa dla wyjścia i zasilania łączymy z masą falownika czyli zaciskiem „CM”

  • 4- wejście zasilania na które podajemy zasilanie z falownika z zacisku „24”.

 

Tak podłączony układ jest gotowy do sterowania pracą napędu w zależności od panującej temperatury w obiekcie. Dzięki temu możemy automatycznie zapewnić optymalną temperaturę pomieszczenia.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój Nick
Treść komentarza

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE