Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Falowniki LG iG5a - sterowanie za pomocą wbudowanego panelu i zacisków sterujących

2018.04.05
Falowniki LG iG5a - sterowanie za pomocą wbudowanego panelu i zacisków sterujących

W artykułach dostępnych na naszym portalu już wielokrotnie opisywaliśmy sposoby sterowania różnych modeli falowników za pomocą wbudowanego panelu operatorskiego oraz zacisków sterujących, pod które podłączaliśmy przełączniki i potencjometr do zadawania częstotliwości wyjściowej. Zauważyliśmy jednak, że do tej pory bardzo mało uwagi poświęciliśmy jakże popularnej na naszym rynku serii falowników LG iG5a. Teraz przyszedł czas nadrobienia zaległości, w związku z czym poniżej prezentujemy Państwu artykuł przedstawiający w jaki sposób podłączyć i ustawić parametry przemiennika częstotliwości serii iG5a, tak aby można było sterować jego pracą wykorzystując do tego wbudowany panel operatorski oraz podłączone pod zaciski przełączniki i potencjometr.

 

 

Podstawowa konfiguracja falowników LG serii iG5a

 

 

Producent falowników w procedurze uruchomienia zawartej w instrukcji opisuje podstawowe parametry niezbędne do prawidłowego uruchomienia falownika, a są to parametry "drv" oraz "Frq" odpowiadające odpowiednio za sposób realizacji startu i zatrzymania falownika oraz sposób zadawania częstotliwości wyjściowej.

 

Domyślną konfiguracją tych parametrów jest start i stop falownika realizowany za pomocą zacisków sterujących FX / RX (parametr "drv" jest ustawiony na wartość "1") zaś zadawanie częstotliwości jest realizowany za pomocą wbudowanej klawiatury (parametr "Frq" jest ustawiony na wartość "0").

 

Ponadto dla zwiększenia ochrony napędu oraz silnika producent w opisywanej procedurze zaleca włączenie dodatkowych funkcji zabezpieczających, które nie są fabrycznie włączone. Te funkcje to: elektroniczne zabezpieczenie termiczne (parametr "F50") oraz funkcja ochrony przed utykiem (parametr "F59"). Warunkiem ich prawidłowej pracy podobnie ja pozostałych fabrycznie aktywnych funkcji ochronnych jest jednak wprowadzenie rzeczywistych danych znamionowych silnika podłączonego do falownika.

 

 

Sterowanie falownikami LG iG5a za pomocą wbudowanej klawiatury

 

 

Klawiatura wbudowana w falowniki LG iG5aJak już pisaliśmy w akapicie powyżej domyślnym sposobem uruchamiania oraz zatrzymywania pracy falownika LG serii iG5a jest sterowanie za pomocą zacisków, w celu zmiany tego sposobu sterowania i wyboru wbudowanej klawiatury jako metody sterowania pracą napędu należy ustawić wartość parametru "drv" na "0".

 

Jeżeli chodzi o zadawanie częstotliwości wyjściowej falownika, to fabrycznie ustawiono go na zadawanie za pomocą wbudowanej klawiatury (parametr "Frq" ustawiono na wartość "0"), dzięki czemu ustawianie częstotliwości odbywa się w następujący sposób: po przyciśnięciu przycisku ENTER za pomocą przycisków góra / dół należy nastawić żądaną częstotliwość i zatwierdzić ponownie naciskając ENTER. 

 

Seria IG5A oferuje jednak drugą metodę zadawania częstotliwości za pomocą wbudowanej klawiatury, aby ją aktywować należy wartość parametru "Frq" ustawić na "1", co pozwoli na zadawanie częstotliwości wyjściowej w następujący sposób: po przyciśnięciu przycisku ENTER częstotliwości można płynnie regulować przyciskami góra / dół.

 

 

Sterowanie za pomocą zacisków

 

 

Sterowanie pracą falownika serii iG5a jest fabrycznie wybranym sposobem sterownia (parametr "drv" ustawiono na wartość "1"). W tym sposobie sterowania ustawienie zacisku, do którego przypisano funkcję FX (domyślnie jest to wejście cyfrowe P1) w stan wysoki powoduje załączenie pracy do przodu, zaś zacisku z przypisaną funkcją RX (domyślnie wejście cyfrowe P2) załączenie pracy do tyłu.

 

Przemienniki LG iG5a oferują jednak również drugą metodę sterowania ich pracą za pomocą zacisków - w tym celu należy wartość parametru "drv" ustawić na "2". W tym przypadku aktywacja zacisku FX będzie skutkowała uruchomieniem pracy falownika, zaś zacisk RX będzie służył do wyboru kierunku obrotów silnika do przodu lub do tyłu.

 

W celu wyboru zewnętrznego potencjometru jako źródła częstotliwości zadanej należy ustawić wartość parametru "Frq" na "3", co oznacza sterowanie sygnałem napięciowym w zakresie 0..10V podłączonym do zacisku V1.

 

 

Falowniki LG serii i5Ga - zaciski sterujące

 

 

Podłączenie potencjometru do falownika LG iG5a

 

 

Zewnętrzny potencjometr podłączamy do falownika LG serii iG5a pod zaciski:

 

  • "VR" - zasilanie dla sygnału prędkości +12V / 100mA,
  • "V1" - wejście analogowe 0..10V,
  • "CM" - zacisk wspólny dla VR, V1, I,

 

 

Schemat podłączenia:

LG iG5a - schemat falownika

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
falowniki24.info.pl/artykuly/art-228.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE