Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Mały sterownik o dużych możliwościach – Siemens LOGO! 8

2018.02.01
Mały sterownik o dużych  możliwościach – Siemens LOGO! 8

Niektórzy nazywają go sterownikiem PLC, niektórzy mówią że jest to tylko programowalny przekaźnik. W tym artykule nie będziemy jednak dywagować nad słusznością określenia opisywanego sterownika ale skupimy się nad jego opisem technicznym. Jeśli planujemy zacząć przygodę z programowaniem sterowników PLC to idealną propozycją na początek jest właśnie LOGO od Siemensa.

 

 

Jeżeli znamy podstawowe operacje binarne, jak działają bramki logiczne, to możemy za ich pomocą napisać prosty program sterujący przekaźnikami, stycznikami, falownikiem itp. Oczywiście sterownik ten nie sprawdzi się w sterowaniu urządzeniem o skomplikowanych procesach działania, jednak za jego pomocą możemy zbudować pełnoprawne urządzenie które będzie sterowało ciśnieniem, temperaturą, przepływem itp.  Takie wielkości w zupełności wystarcza do sterowania większością urządzeń. Niektórzy stosują go nawet do automatyki domowej co potwierdza tylko jego szeroki wachlarz zastosowań. Jego możliwości i różnorodność zastosowania zasługują na szerszą uwagę, więc na jego temat poświęcimy kilka artykułów.

 

LOGO! 8 – Podstawowe informacje

 

LOGO! 8 to urządzenie które stworzone jest jako tańsza i prostsza alternatywa dla sterowników PLC. Istnieje aż 8 wersji podstawowej jednostki o rożnych napięciach zasilania, z wyświetlaczem bądź bez. Wszystkie jednostki wyposażone są w port Ethernet, mają zwartą budowę i mogą komunikować się ze starszymi urządzeniami tego typu.


Podstawowe wersje z wyświetlaczami oferują następujące parametry:

 

 

Model

LOGO! 12/24RCE


LOGO! 24CE


LOGO! 24RCE


LOGO! 230RCE


Zasilanie

12/24 VDC

24 VDC

24V AC/DC

115V/230V AC

Wejścia cyfrowe

8

8

8

8

Wejścia analogowe

4 (0-10V)

4 (0-10V)

-

-

Wyjścia cyfrowe

4 przekaźnikowe

4 tranzystorowe

4 przekaźnikowe

4 przekaźnikowe
Wejścia analogowe są współdzielone z cyfrowymi. Wyjścia przekaźnikowe posiadają maksymalny prąd przełączania 10A, a tranzystorowe 0,3A. Najbardziej uniwersalnym sterownikiem jest pierwszy w tabeli, ponieważ zasilany jest standardowym napięciem stosowanym w automatyce, posiada wejścia cyfrowe i analogowe, a wyjścia przekaźnikowe pozwolą sterować na przykład elektrozaworem, bądź stycznikiem.  Warto wybrać modele z wyświetlaczem, gdyż rozszerzamy tym sposobem możliwości komunikacji między użytkownikiem a co za tym idzie, LOGO! jest jeszcze bardziej przyjazne w użytkowaniu. Wyświetlacz mieści 6 linii po 16 znaków w każdej więc jest możliwość wyświetlania dłuższych komunikatów. Podświetlenie wyświetlacza także możemy zaprogramować. Istnieją 3 kolory: biały, pomarańczowy i czerwony gdzie każdy z nich możemy przypisać np. do ostrzeżenia bądź alarmu albo normalnej pracy.

 

 

 

 

Sterowniki LOGO! komunikują się z innymi urządzeniami i z komputerem za pomocą portu Ethernet gdzie uproszczono jego konfigurację dzięki funkcjonalności drag and drop. LOGO! posiada także zintegrowany Web server co pozwala na monitorowanie i sterowanie modułami LOGO! przez sieć WLAN i Internet.


 

 

Prosta konfiguracja Web servera nie wymaga od użytkownika znajomości języka HTML, gdyż w łatwy sposób można stworzyć stronę internetową dzięki której będziemy monitorowali pracę naszego sterownika a także zadawali nowe parametry. Więcej o web server w Logo! będzie można przeczytać w innym artykule.


 

 

 

 

EKomunikacja poprzez Ethernet to jednak nie wszystko co oferuje ten sterownik. Za pomocą dodatkowych modłów, możemy komunikować się ze sterownikiem poprzez sieć komórkową. Za pomocą modułu komunikacyjnego LOGO! CMR mamy możliwość komunikacji za pomocą SMS. Możemy tak skonfigurować sterownik, aby wysyłał wiadomości tekstowe jeśli wystąpi stan alarmowy w maszynie, bądź okresowo będzie informował o parametrach pracy sterownika i całej maszyny. Moduł CMR2020 może wymieniać dane z LOGO! 8, wysyłać wiadomości tekstowe, rozpoznawać i wprowadzać do LOGO! 8 rozkazy z odebranej wiadomości SMS, może również synchronizować się z czasem lokalnym na całym świecie
 

Sterownik LOGO! 8 programujemy w przyjaznym i łatwym w obsłudze środowisku LOGO! Soft Comfort. Oprogramowanie pozwala na intuicyjne programowanie przy użyciu bloków funkcyjnych które łączymy między sobą. Za pomocą kilu podstawowych bloczków można już napisać program do sterowania temperaturą i innymi wielkościami fizycznymi. W oddzielnych artykułach znajdą się przykłady programowania takiego sterownika. 


http://www.easy-soft.net.pl/sites/default/files/images/logo2_rys-7.png


 

W następnej części artykułu skupimy się na dokładniejszym omówieniu funkcji tego sterownika.

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
falowniki24.info.pl/artykuly/art-228.html
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE