Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Pierwsze uruchomienie falowników LG M100 - sterowanie za pomocą klawiatury i podłączenie zewnętrznego potencjometru

2018.01.09
Pierwsze uruchomienie falowników LG M100 - sterowanie za pomocą klawiatury i podłączenie zewnętrznego potencjometru

W poprzednim artykule opisaliśmy najważniejsze cechy i parametry nowej serii falowników M100 dostępnej w ofercie firmy LG / LS. Jak już wspomnieliśmy ostatnio seria ta według producenta ma w przyszłości zastąpić niezwykle popularną na naszym rynku serię iC5, w związku z czym warto już teraz bliżej zapoznać się z możliwościami oraz sposobem obsługi i programowania falowników LG M100.

 

Podstawowa konfiguracja falowników serii M100

 

Podobnie jak w przypadku, każdego innego falownika również tutaj pierwszym krokiem rozpoczynającym pracę z falownikiem jest dokładne zapoznanie się z instrukcję obsługi, zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa, sposobu instalacji oraz programowania i obsługi. 

 

Po prawidłowym podłączeniu falownika i sprawdzeniu instalacji możemy przystąpić do konfiguracji falownika. W pierwszym kroku należy wprowadzić do pamięci falownika podstawowe informacje na temat podłączonego silnika. Za pomocą parametrów z grupy "Operation" wprowadzamy znamionową moc podłączonego silnika, prąd znamionowy, częstotliwość bazową, częstotliwość maksymalna oraz wartość napięcia wyjściowego.

 

  • Parametr "MrW" - moc silnika podłączonego do falownika (dostępne wartości: 0,1kW, 0,2kW, 0,4kW, 0,75kW, 1,5kW, 2,2kW),
  • Parametr "MrC" - znamionowy prąd podłączonego silnika (od 0,1 do 150A),
  • Parametr "MbF" - Częstotliwość bazowa (30.00 - 400.00Hz) - domyślnie 60Hz,
  • Parametr "FrM" - Częstotliwość maksymalna (40.00 - 400.00Hz) - domyślnie 60Hz,
  • Parametr "IOv" - Napięcie wyjściowe (0, 170~264V),

 

Sterowanie za pomocą wbudowanej klawiatury

 

Wbudowany potencjometr w falownikach LG M100Domyślnym sposobem sterowanie pracą falowników serii M100 jest sterowanie za pomocą wejść cyfrowych (Fx/Rx - stan wysoki na zacisku Fx skutkuje startem silnika z kierunkiem obrotów w przód, zaś stan wysoki na zacisku Rx powoduje start falownika z kierunkiem obrotów w tył). Chcąc sterować pracą falownika za pomocą wbudowanej klawiatury należy zmienić wartość parametru "drv" z wartości "1" (sterowanie za pomocą zacisków) na wartość "0" (sterowanie za pomocą klawiatury).

 

Przy pracy falownika z ustawieniami fabrycznymi domyślnym sposobem zadawania częstotliwości jest zadawanie za pomocą klawiatury (wartość parametru "Frq" jest równa "0"), przez co nie ma konieczności edytowanie tego parametru. Ewentualnie istnieje możliwość wyboru drugiego sposobu zadawania częstotliwości za pomocą klawiatury "Frq" należy wówczas ustawić na wartość "1". Falowniki serii M100 posiadają ponadto wbudowany potencjometr pozwalający na zadawanie częstotliwości wyjściowej - w celu aktywowania tego sposobu należy wartość parametru "Frq" ustawić na "2".

 

 

Sterowanie za pomocą zacisków

 

 

W tej części artykułu pokażemy w jaki sposób należy ustawić poszczególne parametry falownika, aby było możliwe sterowanie jego pracą za pomocą wbudowanych wejść cyfrowych oraz zadawanie częstotliwości wyjściowej za pomocą zewnętrznego potencjometru.

 

Za wybór sposobu sterowanie pracą falownika odpowiada parametr "drv", jeżeli chcemy sterować pracą falownika za pomocą wejść cyfrowych wówczas jego wartość należy ustawić na "1" lub "2".  

 

Chcąc zadawać częstotliwość wyjściową falownika za pomocą zewnętrznego potencjometru, parametr "Frq" odpowiadający za wybór źródła częstotliwości zadanej należy ustawić na wartość "3" - tj. analogowy sygnał napięciowy 0-10V.

 

Podłączenie potencjometru do falownika LG M100

 

Zewnętrzny potencjometr podłączamy do falownika LG M100 pod zaciski "VR", "V1" oraz "CM" zgodnie z poniższym schematem:

 

Schemat Falownika LG M100 - wersja Standard

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
falowniki24.info.pl/artykuly/art-228.html
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE