Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Danfoss VLT Micro Drive FC 51 - podłączenie zadajnika ZAD1-ECO

2016.01.15
Danfoss VLT Micro Drive FC 51 - podłączenie zadajnika ZAD1-ECO

W poprzednim artykule pod tytułem "Falowniki Danfoss Micro Drive FC 51 - praca z ustawieniami fabrycznymi" przedstawiliśmy w jaki sposób wykorzystać możliwości tych falowników w pracy z ustawieniami domyślnymi. Przedstawione sposoby, co prawda nie wymagały programowania falownika oraz posiadania panelu obsługi LCP, jednak nie pozwalały one na pełne wykorzystanie możliwości falowników Danfoss FC 51. Ograniczone możliwości falowników Danfoss Micro Drive pracujących z ustawieniami fabrycznymi były szczególnie widoczne podczas współpracy z zadajnikiem panelowym ZAD1-ECO, za pomocą którego mogliśmy jedynie uruchamiać falownik, zatrzymywać go oraz zadawać częstotliwość wyjściową, ale już nie mieliśmy możliwości zmiany kierunku obrotów silnika.

 

 

 

W tym artykule zademonstrujemy, w jaki sposób za pomocą panelu LCP zaprogramować falownik Danfoss Micr Drive FC 51 w taki sposób, aby po podłączeniu zadajnika mieć nie tylko możliwość uruchamiania silnika i zatrzymywania go, ale również by móc zmieniać jego kierunek obrotów.

 

Schemat podłączenia zadajnika ZAD1-ECO do falownika

 

Schemat podłączenia zadajnika ZAD1-ECO, który będzie umożliwiał realizację powyższych funkcji (uruchamiania / zatrzymywanie silnika, zmiana kierunku obrotów, zadawanie częstotliwości, wyświetlanie aktualnej częstotliwości zadanej falownika na zadajniku), będzie nieco odbiegał od schematu zamieszczonego w poprzednim artykule. Prawidłowy schemat połączenia został pokazany poniżej:

 

Podłączenie zadajnika ZAD1-ECO do falownika Danfoss Micro Drive FC 51 - schemat

 

Wprowadzone zmiany zostały zaznaczone na schemacie kolorem czerwonym. W przeciwieństwie do schematu pokazanego w poprzednim artykule nie mostkujemy już ze sobą zacisków "8" oraz "10" falownika ale każdy z nich osobno łączymy z odpowiednim wejściem falownika (zaciskami "18" oraz "19"). Pozostałe połączenia pozostają bez zmian.

 

 

Programowanie falownika

 

 

Do prawidłowego działania tak połączonego układu praktycznie potrzebna jest jedynie zmiana wartości jednego parametru - funkcji zacisku nr "19" czyli wejścia cyfrowego "2". Zanim jednak przejdziemy do ustawiania tego parametru zachęcam do zapoznania się z opisem menu falowników Danfoss Micro Drive oraz sposobu poruszania się po nim, dzięki czemu dalsza praca z falownikami będzie przebiegać szybko i sprawnie.

 

W falownikach VLT Micro Drive FC 51 dostępne są 3 rodzaje menu:

 

  • Menu statusu - pozwalające na odczyt aktualnych wartości wybranych parametrów np. aktualnej częstotliwości wyjściowej falownika, prądu wyjściowego, aktualnego napięcia czy mocy wyjściowej, Gdy falownik działa w trybie "Hand on" menu to wyświetla aktualną wartość zadaną z lokalnego panelu LCP,
  • Szybkie menu -  możemy ustawić w nim wszystkie najistotniejsze do pracy w większości typowych aplikacji parametry falownika. Przykładowo w menu tym możemy wprowadzić podstawowe parametry silnika podłączonego do falownika, ustawić czasy przyśpieszania i hamowania, minimalną i maksymalną wartość zadaną, parametry regulatora PI i wiele więcej,
  • Menu główne - zawiera wszystkie dostępne do edycji parametry falownika, z tego menu najczęściej korzystamy wówczas gdy falowniki Danfoss Micro Drive FC 51 mają pracować w bardziej zaawansowanych aplikacjach lub współpracować z akcesoriami wymagającymi innej niż fabryczna konfiguracji trybu pracy zacisków wejściowych czy wyjściowych (jak to ma miejsce w naszym przypadku).

 

Do nawigacji pomiędzy menu statusu, szybkim menu oraz menu głównym służy przycisk "MENU", zaś aktualnie wybrane menu wskazywane jest za pomocą strzałki.

 

Przejdziemy teraz do edycji ustawień falownika, a dokładnie wspomnianego wcześniej parametru odpowiadającego za funkcję zacisku nr "19", z którym to jest połączony zacisk nr "8" zadajnika. Parametrem tym jest parametr "5-11" z menu głównego, domyślnie jest on ustawiony na wartość "10" (zmiana kierunku obrotów), w naszym przypadku jego wartość będziemy chcieli ustawić na "11" co odpowiada funkcji - start, ze zmianą kierunku obrotów. W tym celu postępujemy zgodnie z poniższymi krokami:

 

  • za pomocą przycisku "MENU" wybieramy Menu główne (Main Menu),
  • strzałkami góra / dół wymieramy odpowiednią grupę parametrów - w naszym przypadku grupę nr "5" i zatwierdzamy przyciskiem "OK",
  • następnie ponownie strzałkami góra / dół określamy nr parametru - "11" i zatwierdzamy nasz wybór,
  • aktualna wartość parametru wyświetlana na środku ekranu falownika zacznie pulsować, co oznacza że jest on w trybie edycji,
  • strzałkami góra / dół ustawiamy wartość parametru "5-11" - dla prawidłowej współpracy z zadajnikiem ZAD1-ECO należy ustawić tutaj wartość "11" (start, ze zmianą kierunku obrotów). Wprowadzoną wartość zatwierdzamy przyciskiem "OK",
  • przyciskiem "Back" wracamy do ekranu głównego falownika,

 

Po podłączeniu zadajnika ZAD1-ECO do falownika i zmianie funkcji wejścia cyfrowego nr 2 zgodnie z podaną instrukcją, jesteśmy w stanie za pomocą zadajnika uruchamiać silnik oraz zmieniać jego kierunek obrotów.

 

Falownik Danfoss, zadajnik, silnik

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE