Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Transmisja szeregowa RS485

2013.01.06
Transmisja szeregowa RS485

Standard transmisji szeregowej RS-485 jest najczęściej stosowanym interfejsem w sieciach przemysłowych. Na podstawie tego interfejsu opracowano wiele modułów komunikacyjnych, np. protokół Modbus stosowany w automatyce przemysłowej.

Standard RS485 składa się z różnicowego (symetrycznego) nadajnika, dwuprzewodowego toru transmisyjnego i różnicowego odbiornika. Przesył różnicowy zapobiega wpływowi zakłóceń zewnętrznych (np. silniki) na transmisję danych, dlatego właśnie RS485 jest najczęściej stosowanym interfejsem w sieciach przemysłowych oraz charakteryzuje się dużą szybkością transmisji nawet przy znacznych odległościach.

Podstawową topologią w standardzie RS-485 jest magistrala z transmisją w trybie półdupleksowym (tryb pracy typu pytanie-odpowiedź), gdzie nadawanie i odbiór danych realizowane są naprzemiennie. W większości aplikacji dupleksowość jest cechą mało istotną, ponieważ zazwyczaj transfer danych rzadko odbywa się jednocześnie w dwóch kierunkach.

Implementacja interfejsu wymaga protokołu sterującego wszystkimi węzłami za pomocą sygnałów kontrolnych, które pozwalają określić stan urządzenia i jego gotowość do nadawania lub odbierania informacji. Jest to konieczne, aby można było uniknąć sytuacji, w której więcej niż jedno urządzenie będzie żądało w danym czasie dostępu do sieci. W przeciwnym wypadku kilka urządzeń może jednocześnie rywalizować o możliwość transmisji. Implementacja trybu full-dupleks wymaga oddzielnych magistrali do transmisji i odbioru.

RS485 umożliwia podłączenie maksymalnie 32 odbiorników i nadajników na pojedynczej (2-przewodowej) szynie Najczęściej stosowaną topologią dla takich standardów jest topologia magistrali. Zasięg tego standardu to maksymalnie 1200m (długość optymalna dla systemów wykorzystujących w torze transmisji danych napięcie różnicowe).

Prędkość transmisji jaką można uzyskać dla 1200m to 100kbit/s (przykładowo dla 10m – 35Mbit/s). Sieć RS-485 można połączyć za pomocą dwóch lub czterech przewodów i nie ma konieczności prowadzenia przewodu powrotnego.

Na przykład przy szybkości transmisji 1000kb/s  maksymalna długość połączenia urządzenia z magistralą nie powinna przekraczać 2m, podczas gdy przy transmisji 200kb/s możliwa długość przewodów łączących wzrasta do około 12m.

Typowym zastosowaniem RS485 jest komputer PC podłączony do kilku urządzeń połączonych tym samym kablem.

Zanim zostanie dobrana linia transmisyjna dla RS-485 to konieczne jest zbadanie potrzebnej długości przewodu oraz prędkości transmisyjnej układu. Na straty w linii przesyłowej składają się straty AC, straty przewodnika DC, upływu oraz strat AC w dielektryku.

Wybór przewodu transmisyjnego dla układu RS-485 ogranicza się praktycznie do takiej wiedzy jak ilość przewodów oraz przekrój kabla. Czasami trudno jest tylko określić czy w danym układzie używać przewodu ekranowanego, dlatego polecane jest i bezpieczne aby zawsze używać przewodu ekranowanego. Kolejnym wyborem jest przewód typu skrętka stosowany w okablowaniu sieci Ethernet.

RS-485 stosuje się do sterowania silnikami gdzie np. gdzie praca ich w zakładach przemysłowych kontrolowana jest cyfrowo. W falownikach które regulują obroty silnika zawarte są sterowniki w których wykorzystuje się układy mikroprocesorowe. Podstawowe układy takiego sterownika to procesor, enkoder oraz końcówka mocy, która zasila silnik.


Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE