Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Programowanie sterowników PLC XGB - Podstawy: liczniki

2015.02.17
Programowanie sterowników PLC XGB - Podstawy: liczniki

Do tej pory w artykułach z cyklu programowania sterowników PLC firmy LG serii XGB pojawiły się już teksty opisujące konfigurację i komunikację ze sterownikiem PLC za pomocą oprogramowani XG5000, programowanie podstawowych funkcji logicznych sterownika oraz funkcji czasowych. W dzisiejszym artykule zajmiemy się kolejnymi bardzo często wykorzystywanymi w programach na sterowniki PLC funkcjami - jakimi są funkcje zliczające - liczniki.

 


Oprogramowanie XG5000 oferuje 4 rodzaje liczników, które w dalszej części artykułu szczegółowo opiszę.

 

 

 

Licznik CTU

 

 

Licznik CTU - zliczający w górę (odlicza od 0 do zaprogramowanej wartości) - zlicza ilość impulsów pojawiających się na przypisanym do niego wejściu (w naszym przypadku jest to wejście P0001), po przekroczeniu nastawionej ilości impulsów przechodzi w stan wysoki. Licznik ten może być resetowany (zerowany) w dowolnym momencie - służy do tego instrukcja resetowania pokazana na screenie poniżej.

 

 

Licznik CTU - sterowniki plc xgb

 

 

 

Licznik CTD

 

 

Licznik CTD - zliczający w dół (odlicza od nastawionej wartości do zera) - impulsy pojawiające się na wejściu przypisanym do tego licznika powodują zmniejszenie jego wartości, w momencie gdy osiagnie ona wartość 0 licznik przejdzie w stan wysoki. Podobnie jak licznik CTU, również ten licznik może być w dowolnym momencie resetowany.

 

 

Licznik CTD - oprogramowanie xg5000

 

 

 

Licznik CTUD

 

 

 

Licznik CTUD - zliczający góra/dół - z licznikiem powiązano z pomocą komórek pamięci (M00001 oraz M00002) wejścia (P00001 oraz P00002) - pierwsze wejście - P00001 służy do zwiększania wartości odliczanej licznika, zaś za pomocą drugiego - P00002 wartość odliczana może być zmniejszana. Dla lepszego zobrazowania zasady działania tego licznika posłużymy się przykładem - wyobraźmy sobie linię technologiczną służącą do pakowania produktów, każde opakowanie ma zawierać po 10 sztuk gotowego produktu - czujnik powiązany z wejściem P00001 w momencie wykrycia produktu na taśmie wysyła impuls do sterownika PLC, który w tym momencie zwiększa wartość licznika, w dalszej części linii pakującej znajduje się jeszcze jeden czujnik powiązany z wejściem P00002, sprawdzający jakość produktów trafiających do opakowania - w przypadku gdy wykryje on, że dany produkt nie spełnia wymagań wysyła impuls do sterownika PLC, a ten z kolei wybrakowany produkt wysyła do dalszej obróbki i zmniejsza wartość licznika, tak aby ilość produktów w opakowaniu nadal była równa 10 sztuk.

 


 

Licznik CTDU - programowanie sterowników PLC - liczniki

 

 

 

Licznik CTR

 

 

 

Licznik CTR - typu "Ring" - odlicza nastawioną ilość impulsów (w górę) - gdy ją osiągnie przyjmuje wartość "1", zaś kolejny impuls pojawiający się na wejściu powiązanym z tym licznikiem skutkuje jego wyzerowaniem i przejściem do stanu niskiego, wówczas cały proces rozpoczyna sie od początku.

 

 

 

Licznik CTR - sterowniki programowalne

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE