Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Oprogramowanie SoMove Lite - omówienie możliwości - programowanie

2014.09.11
Oprogramowanie SoMove Lite - omówienie możliwości - programowanie

Firma Schneider Electric - producent falowników Altivar ATV12 dostarcza oprogramowanie narzędziowe pozwalające na konfigurację, zarządzanie i podgląd parametrów pracy napędów przez nią produkowanych. Mowa tutaj o pakiecie oprogramowania SoMove, za pomocą którego można przy wykorzystaniu komputera PC  wykonywać wszystkie wymienione powyżej czynności, a dodatkowo pakiet SoMove pozwala na programowanie falowników "offline" - najpierw program jest przygotowywany na komputerze, który nie musi mieć fizycznego dostępu do falownika, a następnie gdy program jest już gotowy i przetestowany zostaje on przenoszony na falownik - takie rozwiązanie pozwala na znaczne skrócenie czasów przestojów maszy, co w warunkach przemysłowych ma szczególne znaczenie.

 

W tym artykule zajmiemy się jedynie omówieniem podstawowych funkcji programu SoMove - zademonstruję w jaki sposób tworzymy nowy projekt w trybie OFF-line i w nim ustawiamy parametry pracy falownika, zaś sposoby ustanawiania połączenia pomiędzy falownikiem a komputerem, synchronizacji danych, przesyłania utworzonego przez nas projektu itp. zostaną przedstawione w kolejnych artykułach.

 

 

Budowa nowego projektu

 

 

Po uruchomieniu programu naszym oczom ukaże się startowe aplikacji SoMove, w którym mamy możliwość wyboru czy chcemy stworzyć nowy projekt i pracować w trybie offline ("Create a Project OFF-line"), czy otworzyć i pracować nad wcześniej już przygotowanym projekcie ("Open a Project"), a może też połączyć się z falownikiem i wszystkie czynności wykonywać już bezpośrednio na nim ("Connect"). Ponadto możemy też w tym miejscu pobrać zapisany na falowniku program ("Load from Device") i modyfikować go, a następnie przesłać ponownie ("Store to Device") oraz w zakładce "Edit Connection" ustawiać parametry połączenia z falownikiem.

 

 

Pakiet oprogramowania SoMove - screen

 

 

Po kliknięciu przycisku "Create a Project OFF-line" program wyświetli nowe okno, w którym będziemy mogli wybrać dla jakiej serii urządzeń będziemy przygotowywać projekt (w naszym przypadku będzie to seria falowników ATV12) oraz w oknie tym wybieramy również sposób w jaki komputer będzie komunikował się z programowanym urządzeniem (pole wyboru "Select Communication"). Po kliknięciu przycisku "Next" zostaniemy przeniesieni do kolejnego okna, w którym już dokładnie należy określić model programowanego urządzenia oraz wersję jego oprogramowania - wszystkie te dane są umieszczone na tabliczce znamionowej falownika.

 

 

Oprogramowanie SoMove - wybór sterowanego urządzenia

 

 

Kliknięcie przycisku "Create" skutkuje utworzeniem nowego projektu dla wybranego przez nas urządzenia, wyświetlona zostanie zakładka "My Device", w której będziemy mogli zobaczyć parametry charakterystyczne naszego falownika takie jak: prąd nominalny, maksymalny prąd, napięcie zasilania, moc nominalna oraz zdjęcie przedstawiające wybrany model falownika i jego dane jak numer seryjny, model płyty głównej, model płyty zasilającej itp. (część tych danych widoczna będzie dopiero po podłączeniu falownika pod komputer PC). Kliknięcie zakładki "Device" (u góry ekranu) i wybranie z niej "Control Panel"  wyświetli w dolnej części okna panel kontrolny, za pomocą którego po podłączeniu falownika z komputerem będziemy mogli nim sterować - uruchamiać go, zmieniać kierunek obrotów, zwiększać/zmniejszać jego częstotliwość wyjściową itp..

 

 

 

Zakładka MyDevice - program SoMove

 

 

Oprócz zakładki "My Device" dostępne są jeszcze zakładki pod nazwami "Operate", "Parameters", "Errors Detection", "Monitoring" oraz "Scope" dzisiaj przedstawię jeszcze trzy z nich - mianowicie "Parameters", "Monitoring" oraz "Scope". Pierwsza z nich służy do programowania parametrów pracy falownika, dostępne są w niej wszystkie opcje menu falownika, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób można przygotować program pracy falownika, nie mając nawet do niego fizycznego dostępu. Z kolei zakładka "Monitoring" pozwala na bieżąco monitorować parametry pracy falownika ATV12 (w tym przypadku urządzenie musi już być połączone z komputerem), do dyspozycji mamy w tym przypadku 16 parametrów takich jak prąd silnika, jego aktualna moc, błąd regulacji PID i wiele innych, z kolei trzecia zakładka - "Scope" pozwala nie tylko na bieżące monitorowanie parametrów pracy falownika, ale również wyświetla te parametry w postaci czytelnych wykresów i umożliwia eksport tak otrzymanych danych do formatu Excel czy txt.,  dzięki czemu mogą być one później w różny sposób obrabiane i przetwarzane.

 

 

Zakładka ustawiania parametrów pracy falownika

 

 

Jak już wspomniałem wcześniej, w artykule tym zostały jedynie przedstawione podstawowe funkcje i możliwości oprogramowania SoMove, ustanowienie połączenia pomiędzy komputerem a falownikiem oraz praktyczne wykorzystanie tego pakietu oprogramowania zostanie zademonstrowane w następnych artykułach z serii.

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE