Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Sterowanie falownikiem LG/LS iC5 za pomocą zadajnika ZAD1/V2-24

2014.02.12
Sterowanie falownikiem LG/LS iC5 za pomocą zadajnika ZAD1/V2-24

W większości przypadków najpraktyczniejszym i najbardziej wygodnym sposobem sterowania falownika jest podłączenie do niego zadajnika panelowego i za jego pomocą ustawianie częstotliwości wyjściowej falownika oraz zmiana kierunku obrotów silnika.  Niekiedy jak w przypadku falowników LENZE, które nie są wyposażone w żadne przyciski sterujące umieszczone na obudowie zewnętrzny zadajnik jest praktycznie jedynym sposobem sterowania falownikiem (poza sterowaniem za pomocą CAN lub RS-485 w zależności od modelu). W tym artykule omówimy sposób w jaki należy prawidłowo podłączyć zadajnik panelowy ZAD1/V2-24  z falownikiem LG/LS SV008IC5-1F, a następnie zaprogramujemy nasz falownik.

 

Zadajnik panelowy ZAD1/V2-24Zadajnik panelowy ZAD1/V2-24 posiada wiele użytecznych funkcjonalności, wszystkie z nich postaram się tutaj omówić i zaprezentować na przykładzie jego współpracy z falownikiem LG/LS serii iC5. Przyglądając się bliżej zdjęciu zadajnika umieszczonemu po prawej stronie można zauważyć, że posiada on dwu liniowy wyświetlacz LED pozwalający na wyświetlanie inforamacji o aktualnej częstotliwości wyjściowej falownika (w lini górnej, na podstawie sygnału z wyjścia analogowego falownika) oraz na wyświetlanie aktualnej wartości częstotliwości zadanej w lini dolnej, która została ustawiona za pomocą potencjometru umieszczonego na zadajniku. Ponadto zadajnik w tej wersji posiada 10-cio obrotowy potejncometr, oraz dwa przyciski "START" służące do uruchamiania i zmiany kierunku obrotów silnika oraz przycisk "STOP" służący do zatrzymywania pracy falownika (oraz również do programowania zadajnika - ale o tym później).

 

Zadaniem, które chcemy zrealizować w tym artykule jest takie podłączenie i zaprogramowanie układu, by możliwe było ustawianie częstotliwości wyjściowej falownika w zakresie 0 - 60 Hz za pomocą potencjometru, uruchamianie, zatrzymywanie i zmiana kierunku obrotów silnika za pomocą przycisków znajdujących się na zadajniku oraz wyświetlanie aktualnej częstotliwości pracy falownika na wyświetlaczu zadajnika, z jednoczesnym ostrzegawczym pulsowaniem tej wartości w przypadku gdy przekroczy ona 50Hz.

 

Patrząc na zadajnik od strony zacisków, z lewej strony wdzimy zaciski (nr. 1, 2) służące do zasilenia naszego zadajnika, może być on zasilany napięciem stałym lub zmiennym z zakresu od 10 do 30 Volt. W naszym przypadku jest to napięcie 24VDC, które zostało doprowadzone od falownika, z zacisków "P24" oraz "CM". Warto tutaj zauważyć że zadajnik równie dobrze może być zasilany z zewnętrznego źródła, którego parametry mieszczę się w zakresie napięć podanych powyżej. 

 

Widok zacisków zadajnika panelowego:

 

Zaciski zadajnika ZAD-1/V2-24

 

Kolejnymi zaciskami na zadajniku są zaciski nr. 3 i 4 pracujące jako wejściowe do zadajnika, pozwalające na wyświetlanie aktualnej częstotliwości wyjściowej falownika. Procedura podłączenia tych zasisków pod falownik wygląda następująco:

 

  • Zacisk "3 (-)" podłączamy z zaciskiem "CM" falownika,
  • Zacisk "4 (+)" podłączamy z zaciskiem "AM" falownika będącym wyjściem analogowym,
  • W przypadkum, gdy były zmieniane ustawieniia fabryczne falownika, należy parametr "I-50" ustawić na wartość "0", co będzie skutkowało tym, że napięciu 10V na wyjściu analogowym "AM" będzie odpowiadała maksymalna częstotliwość
  • Również na zadajniku należy nastawić parametry "[n-10]" na wartość "0", oraz "[n- 11]" na wartość 60 oraz w celu ustawienia pulsowania wyświetlanej cześtotliwości po przekroczeniu progu 50Hz - "[n- 12]" = 0, "[n- 13]"=50.

 

Nastaw parametrów na zadajniku wykonuje się po podłączeniu jego zasilania. Należy przytrzymać przycisk "STOP" do momentu, aż na wyświetlaczu w pierwszej lini pojawi się "n- 0", następnie za pomocą przycisków "START"  wybrać określony parametr np. "[n- 8]"  i przytrzymać przycisk "STOP" w celu jego wybrania, ponownie przyciskami "START" nastawić żadaną wartość i zatwierdzić klikając "STOP". Kolejne naciśnięcie "STOP" będzie skutkowało wyjściem z menu nastaw parametrów.

 

Dalsze zaciski (nr. 5, 6, 7, 8) są wykorzystywane do uruchamiania i ustawienia kierunku obrotów silnika na falowniku. Podłącza i konfiguruje sie je w nastepujący sposób:

 

  • Zaciski "6" oraz "8" łączymy z masą falownika "CM",
  • Zacisk "5" (odpowiadający za ustawienie kierunku obrotów silnika w prawo) łączymy z "P1" na falowniku,
  • Zacisk "7" (odpowiadający za ustawienie kierunku obrotów silnika w lewo) łączmy z zaciskie "P2",
  • Na falowniku należy nastawić parametry "drv" (tryb sterowania napędem" na wartość "1" czyli sterowanie poprzez zaciski, gdzie zacisk "FX (P1)" będzie odpowiadał za załączenie pracy  do przodu, zaś zacisk "RX (P2)" za załączenie pracy do tyłu.
  • Również, jeżeli były zmieniane nastawy fabryczne to należy parametrowi "I-20" nadać wartość "0", zaś "I-21" wartość "1" - tym samym wejścia cyfrowe "P1", "P2" zostaną ustawione by ich załączenie odpowiadało uruchmieniu falownika w przód / tył

 

Ostatnimi już zaciskami dostępnymi na zadajniku są zacisku wyjścia analogowego, pozwalające na sterowanie częstotliwością falownika za pomocą potencjometru dostepnego na zadajniku:

 

  • Zacisk "9 (-)" łaczymy z masą "CM" falownika,
  • Zacisk "10 (+)" będący źródłem sygnału sterującego łaczymy z wejściem analogowym falownika "V1" - jest to wejście napięciowe 0 do 10 V,
  • Na zadajniku ustawiamy by sygnałem sterującym było napięcie - "[n- 08]" ustawiamy wartość "0", oraz górne i dolne zakresy wartości zadanej - "[n- 00]" = 0, "[n- 01]" = 60 (dzięki tym ustawieniom wartości 60 ustawionej na zadajniku będzie odpowiadało napięcie 10V na wyjściu analogowym zadajnika),
  • Na falowniku zaś wybieramy metodę zadawania częstotliwości "Frq" i ustawiamy ją na wartość "3" i jeśli były zmieniane nastawy fabryczne również "F-21" ustawiamy na wartość "60" Hz jest to maksymalna częstotliwość do uzyskania na wyjściu falownika. Będzie ona odpowiadała sygnałowi o wartości 10V na wejściu analogowym.

 

Poniżej znajduje się schemat obrazujący sposób połączenia falownika LG/LS iC5 z zadajnikiem ZAD-1/V2-24:

 

Schemat podłączenia falownika LG/LS iC5 z zadajnikiem panelowym

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?



Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE