Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Programowanie sterowników PLC firmy LG/LS z wykorzystaniem oprogramowania XG5000 - instalacja i konfiguracja

2014.11.13
Programowanie sterowników PLC firmy LG/LS z wykorzystaniem oprogramowania XG5000 - instalacja i konfiguracja

Dla swoich sterowników PLC serii XGK, XGB, XGI oraz XGR firma LG / LS przygotowała darmowy pakiet oprogramowania XG5000 pozwalający na ich szybkie i sprawne programowanie. W artykule przedstawię sposób instalacji i konfiguracji omawianego oprogramowania, tak by mieć przygotowane w pełni działające zaplecze sprzętowe, pozwalające na programowanie sterowników PLC wyżej wymienionych serii.

 

W dalszych artykułach będę opisywał sposób programowania, poszczególne funkcje i możliwości sterowników PLC firmy LG/LS na przykładzie sterownika serii XGB - model XBC-DR20SU, dlatego już na etapie pobierania i instalowania oprogramowania i sterowników zwrócę uwagę by były one dopasowane właśnie do tej serii sterowników.

 

Rozpoczynamy od pobrania najnowszej wersji pakietu oprogramowania XG5000 przeznaczonej dla serii sterowników PLC - XGB (w czasie pisania artykułu była to wersja V3.71):

 

Link:  XG5000 V3.71 for XGB software

 

 

 

Instalacja XG5000

 

 

Instalacja pobranego pakietu powinna przebiec bezproblemowo, na tym etapie nie ma potrzeby dokonywania żadnej konfiguracji itp., po prostu wybieramy docelowe miejsce instalacji pakietu i klikając przycisk "NEXT" przechodzimy dalej. Gdy oprogramowanie XG5000 jest już zainstalowane na dysku możemy przystąpić do jego uruchomienia i połączenia sterownika PLC z komputerem.  Większość obecnie produkowanych komputerów nie posiada interfejsu RS232, a jedynie USB w związku z tym zademonstruję sposób w jaki należy dokonać połączenia z wykorzystaniem właśnie tego ostatniego interfejsu.

 

Teoretycznie gdy mamy już zainstalowany pakiet oprogramowania XG5000 po podłączeniu zasilonego sterownika do komputera poprzez interfejs USB, system operacyjny komputera powinien wyszukać sterowniki automatycznie lub zainstalować je po wskazaniu ścieżki do katalogu "Drivers" w lokalizacji gdzie mamy zainstalowane oprogramowanie XG5000 (w moim przypadku było to: C:\XG5000\Drivers). Nie sprawdzałem na innych systemach operacyjnych jednak system Windows 8 nie pozwala na instalację udostępnionych przez producenta steorników USB, ze względu że nie są one podpisane cyfrowo. Być może w nowszych wersjach oprogramowania firma LG / LS wyeliminuje ten problem jednak dla wersji V3.71 i systemu Win8 konieczne jest wyłączenie na czas istalacji sprawdzania przez system operacyjny czy sterowniki są podpisane cyfrowo.

 

 

Wyłączenie sprawdzania podpisów cyfrowych sterowników w Windows 8

 

 

Istnieje kilka sposobów wyłączenia tej funkcjonalności, ja tutaj opiszę jeden z nich, według mnie najszybszy i najbardziej skuteczny. W pierwszym kroku najeżdżamy myszką w prawy górny róg ekranu i na pojawiającym się pasku wybieramy "Ustawienia" następnie klikamy "Zmień ustawienia komputera". Zostanie otwarta aplikacja "Ustawienia komputera", w której z paska po lewej stronie wybieramy "Aktualizacja i odzyskiwanie" i dalej "Odzyskiwanie", gdzie wybieramy "Uruchom teraz" z zakładki "Uruchamianie zaawansowane" (patrz screen poniżej).

 

Zrzut ekranu - Windows 8

 

Gdy komputer zostanie uruchomiony ponownie w oknie które się nam wyświetli należy wybrać kolejno "Rozwiąż problemy" -> "Opcje zaawansowane" -> "Ustawienia uruchamiania" i jeszcze raz ponownie uruchomić komputer. Teraz wystarczy nacisnąć klawisz "F7" by wyłączyć usługe wymuszania podpisów sterowników.

 

Po uruchomieniu komputera bez problemu będziemy w stanie zainstalować sterowniki USB przeznaczone do sterownika PLC XGB.  Po instalacji sterowników możemy przystąpić do uruchomienia programu, utworzenia nowego projektu oraz nawiązania łączności ze sterownikiem. Poniżej szczegółowo opiszę wymienione etapy.

 

 

Praca z pakietem XG5000

 

 

W pierwszym kroku po uruchomieniu programu wybieramy z menu "Project" zakładkę "New Project" (lub klikamy na ikonkę zaznaczoną czerwoną ramką na zrzucie ekranu poniżej), następnie w opcjach projektu określamy nazwy zarówno tworzonego projektu, jaki i nazwę programu, wybieramy serie sterowników PLC jaką będziemy programować, w naszym przypadku będzie to seria "XGB" i następnie w polu "CPU type" określamy jaki typ sterownika będzie programowany (u nas jest to typ XGB-XBCS).

 

Screen programu XG5000 - 1

 

Po zatwierdzeniu ustawień przyciskiem "OK" w oknie programu XG5000 uaktywnią się nowe wcześniej niedostępne funkcjonalności. Możemy teraz przejść do ustanowienia połączenia pomiędzy komputerem a sterownikiem PLC - wybieramy zakładkę "Connection Settings..." z menu "Online" i ustawiamy ją zgodne z poniżej zamieszczonym screenem (jako typ połączenia wybieramy USB). Po wykonaniu powyższych czynności również z menu "Online" wybieramy zakładkę "Connect" i tym samym komputer powinien nawiązać połączenie ze sterownikiem PLC.

 

Zrzut ekranu programu XG5000

 

Dzięki wykonaniu powyższych kroków mamy gotowy do pracy, prawidłowo skonfigurowany pakiet oprogramowania XG5000, za pomocą którego będziemy mogli wysyłać programy do sterownika PLC, pobierać je ze sterownika, na bieżąco monitrować stan wejść oraz wyjść sterownika oraz symulować działanie napisanego przez nas programu. Tymi wszystkimi zagadnieniami, łącznie z nauką programowania PLC w języku drabinkowym zajmiemy się w kolejnych artykułach z serii.

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
falowniki24.info.pl/artykuly/art-228.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE